Türkiye’yi, Suriye’deki hak ihlallerinden sorumlu tutma adımı

ABD’li Senatör Bob Menendez, ‘Türkiye’nin NATO’nun değerlerine ihanet ettiğini görmek için daha (neye) ihtiyacımız var?’ diye sordu.

Türkiye’nin Kuzey Suriye harekatı, 300’i aşkın insanın yerinden olması, yüzlerce sivil ile Kürt politikacıların ölümünden dolayı uluslararası hukuka bağlı olarak insan hakları ihlali ve “savaş suçu” durumlarını gündeme taşıdı.

ABD Başkanı Donald Trump’ı Kuzey Suriye harekatına izin vermesi nedeniyle eleştiren politikacılardan olan New Jersey Senatörü Bob Menendez, Senato’da yaptığı konuşmada, “Türkiye’yi Suriye’deki insan hakları ihlallerinden sorumlu tutmak için yeni bir girişimi duyuruyorum” dedi.

Senator Bob Menendez

@SenatorMenendez

I’m LIVE on @DSenFloor announcing a new effort to hold Turkey accountable for human rights abuses in Syria. https://www.pscp.tv/w/cJGhUjF4ZUVXWEFBeGdXUVB8MU1uR25FTFdsYk9LT8SCeLCrfkyG5TrIAgfKJSsRVe4YhGrNN3_2DprDN-gN 

Senator Bob Menendez @SenatorMenendez

I’m LIVE on @DSenFloor announcing a new effort to hold Turkey accountable for human rights abuses in Syria.

pscp.tv

Menendez Twitter’den paylaştığı mesajlarda ise şunları söyledi:

“Bugün her zamankinden daha fazla, Avrupa’da güçlü müttefiklere ve ortaklara ihtiyacımız var – ve en güçlü müttefiklerimiz NATO’dakiler olmalı. Bir antlaşma yapmış olanlar karşılıklı savunmaya bağlı kalıyor ve değerlerimizi paylaşıyorlar. Ne yazık ki, Erdoğan’ın yönetimindeki Türkiye bunların hiçbirini temsil etmiyor.”

“Türkiye’nin NATO’nun değerlerine ihanet ettiğini görmek için daha (neye) ihtiyacımız var? Putin’in yüzüğünü öpmek için Erdoğan’ın Moskova, Soçi veya başka bir Rus şehrini ziyaret etmesini (daha) kaç kez istiyoruz? Türkiye’ye demokrasi demeyi bırakmadan önce kaç gazetecinin tutuklanması gerekiyor?”

Senator Bob Menendez

@SenatorMenendez

Today more than ever, we need strong allies and partners in Europe—and our strongest allies should be those in NATO. Those who have made a treaty commitment to mutual defense and share our values.

Unfortunately, Turkey under Erdogan embodies none of those things.

Senator Bob Menendez

@SenatorMenendez

How many more times do we need to see Turkey betray NATO’s values? ⁰

How many times do we need to see Erdogan visit Moscow, Sochi, or any other Russian city to kiss Putin’s ring? ⁰

How many more journalists need to be locked up before we stop calling Turkey a democracy?

“Üstelik, Türkiye’nin lobicileri, Ermeni soykırımını tanıma kararının Senato’dan geçmemesi için mücadele ettiğini unutmayalım. Soykırım soykırımdır. Bunu inkar edenler berbat bir yalana suç (ortaklığı) ediyorlar.”

“Erdoğan’ın Suriye’ye saldırması, vicdani bir suç oldu. Bu eylemlerin sonuçları yıllarca sürecek ve ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına doğrudan tehdit oluşturacak.”

“Bu acımasızlıklardan dolayı Türkiye’den hesap sormak gerekir. Bu yüzden Dışişleri Bakanı’nın (Mike Pompeo) Suriye’de Türkiye’nin yol açtığı insan hakları ihlalleri hakkında Senato’ya bilgilendirmesi için bir girişim başlatıyorum.”

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir