ABD Başkanı Donald Trump Türkiye saati ile 22.20 sıralarında bütçe tasarısını onayladı. Tasarıyla Türkiye’ye F-35 uçaklarının teslimatı resmen engellenmiş oldu. Pentagon Sözcüsü Andrews, F-35 uçaklarının Türk pilot ve teknik bakım ekibinin Arizona’daki eğitim çalışmalarının Savunma Bakanı, yasada istenen raporu Kongre’ye sununcaya kadar devam edeceğini söyledi.

ABD ile en önemli krizlerden biri de F-35 uçaklarının teslimatıyla ilgiliydi. ABD Başkanı Donald Trump Türkiye saati ile 22.20 sıralarında imzaladığı bütçe tasarısıyla F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını resmen engellemiş oldu.

Rahip Brunson da tasarıda

Rahip Brunson konusunda hâlâ anlaşmaya varamayan ABD, savunma tasarısında Türkiye’de hapiste olan bütün ABD vatandaşlarının da serbest bırakılmasını talep etti.

İşte Türkiye ile ABD arasındaki F-35 krizinin kronolojisi;

Tarih: 26 Haziran 2018

“F 35 alımını durdurabiliriz”

Ankara’nın S-400 alması halinde ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle F-35 5. nesil savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatını engelleyebileceklerini belirten Dışişleri Bakan Yardımcısı, ”Ulusal güvenil kaygıları dahil belli şartlar altında F-35 teslimatını durdurmamıza izin veren yasal yetkiye sahip olduğumuza inanıyoruz” diye konuştu.

Tarih: 24 Temmuz 2018

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu, 2019 savunma harcamaları yasa tasarısı üzerinde uzlaşma sağladı. Nihai versiyonda, ABD Savunma Bakanlığı’nın 90 gün içinde rapor hazırlaması ve bu rapor sunulana kadar F-35 teslimatının durdurulması da yer alıyordu.

Tarih: 02 ağustos 2018

ABD yönetiminin Adalet Bakanı Gül ile İçişleri Bakanı Soylu’ya yaptırım kararının ardından yeni bir hamle de ABD Senatosu’ndan geldi. Senato, daha önce komisyondan geçen Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarında yaptırım uygulanmasına ilişkin kararı onayladı.

PENTAGON’DAN İLK AÇIKLAMA

ABD Başkanı Donald Trump , bugün Türkiye karşıtı hükümler de içeren 2019 mali yılı ulusal savunma yetki tasarısını imzaladı. Bu imzadan sonra gözler Türkiye’ye teslim töreni yapılan ABD’nin Arizona kentinde bulunan iki F-35 uçağına ve bu uçakları kullanmak için eğitim alan Türk pilotlara çevrildi. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Mike Andrews, Türk pilotların eğitim çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Mike Andrews, F-35 uçaklarının Türk pilot ve teknik bakım ekibinin Arizona’daki eğitim çalışmalarının Savunma Bakanı, yasada istenen raporu Kongre’ye sununcaya kadar devam edeceğini söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…