Türkiye’nin üç bölgesinde olağanüstü kuraklık yaşandı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün nisan ayı raporuna göre Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Ege’nin güneyinde şiddetli, çok şiddetli ve olağanüstü kuraklık yaşandı.

Türkiye'nin üç bölgesinde olağanüstü kuraklık yaşandı - Sayfa 1

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün, Standart Yağış İndeksi (SPI) ve Normalin Yüzdesi Metodu’na (PNI) göre hazırladığı nisan ayı raporuna göre Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu’nun bazı kısımları, Doğu Karadeniz’in bazı bölgeleri ve Güney Batı Anadolu’da şiddetli kuraklık görüldü.

Türkiye'nin üç bölgesinde olağanüstü kuraklık yaşandı - Sayfa 2

Meteoroloji’nin 2021 Yılı Nisan Ayı Ortalama Sıcaklıklarının 1981-2010 Normallerine Göre Mukayesesi raporuna göre nisan ayı ortalama sıcaklığı 12,1 derece iken 2021 yılında 1,3 derecelik artış yaşandı ve 13,4’e çıktı. Nisan ayında en yüksek sıcaklık 36,9 derece ile Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, en düşük sıcaklık ise eksi 6,4 derece ile Van’ın Özalp ilçesinde tespit edildi.

Türkiye'nin üç bölgesinde olağanüstü kuraklık yaşandı - Sayfa 3

İç Anadolu’da nisan ayı uzun yıllar ortalaması 10,2 derece iken, bu yıl 11,5 dereceye yükseldi. En düşük sıcaklık eksi 5 derece ile Konya’nın Yunak ve Kayserinin Pınarbaşı ilçelerinde, en yüksek sıcaklık ise 31 derece ile Kırıkkale’de ölçüldü.
Karadeniz’de ise nisan ayı uzun yıllar ortalaması 11 derece iken, bu yıl 11,8 dereceye yükseldi. En düşük sıcaklık eksi 3,4 derece ile Bolu’da, en yüksek sıcaklık ise 33,4 derece ile Amasya’da görüldü.

Türkiye'nin üç bölgesinde olağanüstü kuraklık yaşandı - Sayfa 4

Doğu Anadolu bölgesinde nisan ayında ortalama sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Nisan ayı uzun yıllar ortalaması 8,7 olan bölgede bu yıl 3,3 derece artarak 12 dereceye kadar yükseldi. Nisan ayında bölgede en düşük sıcaklık eksi 6,4 derece ile Özalp, en yüksek 32,9 derece ile Iğdır’da görüldü.

Türkiye'nin üç bölgesinde olağanüstü kuraklık yaşandı - Sayfa 5

Marmara’da ortalama sıcaklık İpsala çevresinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken diğer bölgelerde mevsim normallerinde gerçekleşti. Nisan ayı uzun yıllar ortalaması 12,2 derece olan Marmara’da, 2021 yılının nisan ayı sıcaklığı 11,8 dereceye oldu. Bölgede en düşük sıcaklık eksi 2,1 derece ile Çorlu ve Balıkesir’de, en yüksek sıcaklık ise 30,8 derece ile Balıkesir’de tespit edildi.

Türkiye'nin üç bölgesinde olağanüstü kuraklık yaşandı - Sayfa 6

Ege bölgesinin güneyinde ortalama sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkarken diğer kesimlerde mevsim normallerinde seyretti. Nisan ayı uzun yıllar ortalaması 13,8 derece olan Ege’de sıcaklık bu yıl 14,6 dereceye çıktı. En düşük sıcaklık eksi 3,7 derece ile Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, en yüksek sıcaklık ise 35 derece ile Aydın’da ölçüldü.

Türkiye'nin üç bölgesinde olağanüstü kuraklık yaşandı - Sayfa 7

Akdeniz bölgesinde Hatay’ın Samandağ ilçesinde ortalama sıcaklık mevsim normallerinin altında yaşanırken bölgenin genelinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Nisan ayı uzun yıllar ortalaması 15 derece olan Akdeniz’de bu yıl sıcaklık 15,9 dereceye çıktı. En düşük sıcaklık eksi 5,5 derece ile Burdur’un Tefenni ilçesinde, en yüksek sıcaklık ise 35,2 derece ile Mersin’in Mut ilçesinde yaşandı.

Türkiye'nin üç bölgesinde olağanüstü kuraklık yaşandı - Sayfa 8

Güneydoğu Anadolu bölgesinde nisan ayı uzun yıllar ortalaması 15 derece iken, bu yıl 2,6 derecelik artara 17,6 dereceye yükseldi. En düşük sıcaklık 0,9 derece ile Diyarbakır ve Batman’da, en yüksek sıcaklık ise 36,9 derece ile Ceylanpınar’da ölçüldü.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir