Türkiye’nin ‘iklim performansı’ notu: Çok düşük

Türkiye, iklim performansı en düşük ülkeler arasında yer aldı.

NewClimate Institute ve İklim Eylem Ağı’nın hazırladığı rapor üç yıldır sabit düzeyde seyreden karbon emisyonlarının yeniden yükselişe geçtiğini ortaya koyuyor.

İklim stratejileri uygulanmıyor

Bunun sebebi ise küresel ısınmanın 2 derecenin altında tutulması ve 1.5 derece ile sınırlandırılmasına yönelik stratejilerin pek çok ülke tarafından uygulamaya konmaması.

Rapora göre özellikle fosil yakıtlar kullanımının kademeli olarak sonlandırılması noktasına idare gösterilmediği tespitine yer verilirken, uzmanların konuyla ilgili çalışma ve değerlendirmelerinin sayısı da önceki yıllara göre daha az.

Türkiye sadece ‘yenilenebilir enerji’de sınıfı geçti

Raporda 56 ülke ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, sera gazı emisyonları, yenilenebilir enerji, enerji kullanımı ve iklim politikaları bakımından sıralanarak bir endeks oluşturuldu.

Bu endekste Türkiye 50’nci sırada yer aldı. Sıralama, Türkiye’nin iklim performansı bakımından çok düşük ülkeler arasında olduğunu gösteriyor.

Karbon emisyonları performansında 37’nci sırada yer alan Türkiye’nin notu ise ‘düşük.’

Raporda Türkiye’nin Brezilya ile birlikte yenilenebilir enerji alanında Brezilya ile birlikte üst sıralarda yer aldı. Ancak iklim politikaları ve enerji kullanımı bakımından Türkiye’nin notu ‘çok düşük.’

İsveç ve Fas yenilenebilir enerji kurumlarıyla ön plana çıktığı listede Japonya 49’uncu, Rusya 52’nci, Avusturalya 55’inci, Kore 57’nci, ABD ise 60’ıncı sırada.

 

 

Kaynak :Diken

İlginizi çekebilir