Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde iltica başvurusu yapan Türkiye vatandaşlarının sayısı çarpıcı şekilde arttı. SPD milletvekili İbrahim Yetim, birçok başvuru sahibinin savcı, hâkim ya da polis olduğunu belirtti.

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Çocuk, Aile, Sığınmacılar ve Uyum Bakanlığı’nın yayınladığı bir rapora göre, eyalette iltica başvurusunda bulunan Türkiye vatandaşlarının sayısı çarpıcı bir biçimde arttı.

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesinin haberine göre, iltica başvurusunda bulunan Türkiye vatandaşlarının sayısı yılın üçüncü çeyreğinde 2 bin 494 olarak kaydedildi. Yılın ilk üç ayını kapsayan ilk çeyrekte ise sadece 560 Türkiye vatandaşının iltica başvurusunda bulunduğu belirtiliyor. Eyalet yönetiminin verdiği bilgilere göre Türkiye vatandaşları, Suriyelilerden sonra sığınma başvurularında ikinci sırada yer alıyor.

KRV Çocuk, Aile, Sığınmacılar ve Uyum Bakanı Joachim Stamp, Türkiye vatandaşlarının iltica başvurularının artmasından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimini sorumlu tuttu. Stamp “Bunun sebebi açık ve aynı zamanda da hazin. Erdoğan’ın siyaseti, demokratik güçlerin bastırılması, basın özgürlüğünün kısıtlanması, binlerce insanın tutuklanması ve Gülen hareketi taraftarı oldukları iddiasıyla on binlerce kişinin görevden ihraç edilmesi bunun sebepleridir” diye konuştu.

Sosyal Demokrat Partili eyalet milletvekili İbrahim Yetim de konuyla ilgili Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’den gelen birçok sığınmacının savcı, hâkim ya da polis olduğunu söyledi. Yetim, eyalet hükümetinin sığınma arayanlara, muhtemel casusluk faaliyetlerine karşı güvence sunması gerektiğini söyledi.

 

Kaynak :Duvar

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…