Türkiye’deki 6 üniversite ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği öncüsü’ üniversiteler arasında yer alıyor

Times Higher Education’ın cinsiyet eşitliğine en çok katkıda bulunan üniversiteler listesinde ilk üç sırada Batı Sidney Üniversitesi, Vrije Üniversitesi ve Gothenburg Üniversitesi yer aldı.

İngiltere’de yayın yapan Times Higher Education dergisi, üniversitelerin cinsiyet eşitliğine nasıl katkıda bulunduğuna odaklanan bir liste hazırladı. Liste, üniversitelerin cinsiyet eşitliği politikalarına bakışı, kadınları işe alma ve teşvik etme taahhütleri ve kız öğrenci sayıları üzerinden belirlendi.

Listenin ilk üç sırasında Avustralya’dan Batı Sidney Üniversitesi, Amsterdam’dan Vrije Üniversitesi ve İsveç’den Gothenburg Üniversitesi yer aldı.

Cinsiyet Eşitliği Stratejisi ve Eylem Planı hazır

Batı Sidney Ünivertesi’nin bu listede yer almasında kampüste cinsel saldırılara karşı aldığı önlemler, cinsiyet eşitliğinin geliştirilebileceği alanlara odaklanmak için 2015-2020 Cinsiyet Eşitliği Stratejisi ve Eylem Planı uygulanması etkili oldu.

Mentorluk programları var

Vrije Üniversitesi’nin bu listede yer almasının nedeni de, üniversitedeki kadınların konumunu iyileştirmeyi hedeflemesi olarak ifade ediliyor. Üniversitede kurulan ağ, çeşitliliği ve eşit fırsatları teşvik etmeyi ve kurum içindeki cinsiyet önyargılarını gidermeyi amaçlıyor. Ayrıca üniversitedeki kadınlar, toplumsal cinsiyet eşitliği tartışmalarını teşvik etmek için etkinlikler ve mentorluk programları düzenliyor.

İsveç Cinsiyet Araştırmaları Sekretaryası ile önde

Göteborg Üniversitesi’ndeki toplumsal cinsiyet eşitliği, üniversite içindeki iki kuruluşun görev alanına giriyor. Birincisi, Disiplinlerarası Cinsiyet Araştırmaları Merkezi. Merkez, üniversitedeki araştırmacılar için bir kaynak olup, toplumsal cinsiyetle ilgili araştırmalarla bağlantılı olarak işbirliği, forumlar ve diyalog için fırsatlar sunuyor. İkincisi, cinsiyet araştırması ve cinsiyet eşitliği üzerine odaklanan İsveç Cinsiyet Araştırmaları Sekreteryası.

Listede Türkiye’den altı üniversite yer aldı

Times Higher Education’ın listesinde Türkiye’den altı üniversite yer aldı. Cinsiyet eşitliğine katkıda bulunan üniversitelerden Koç Üniversitesi listenin, 46. sırasında yer aldı. Listenin 52. sırasında Hacettepe, 61. Sırada Boğaziçi, 76. sırasında Ankara, 93. sırasında Kadir Has ve 95. sırasında Özyeğin üniversiteleri yer aldı. (EMK)

* Bu haber timeshighereducation.com’dan Bianet tarafından derlenmiştir.

İlginizi çekebilir