Kadınlar için Avon Vakfı’nın yaptığı araştırmaya göre, dünya çapında her 5 kadından biri içinde yaşadığı toplumda kendini güvende hissetmezken bu oran Türkiye’de yüzde 51’e çıkıyor.

Kadınlar için Avon Vakfı tarafından 15 ülkede 14 bin 400 kadının katılımıyla araştırma yapıldı. Araştırmaya göre; dünya çapında her 5 kadından biri içinde yaşadığı toplumda kendini güvende hissetmezken bu oran Güney Afrika’da yüzde 47’ye, Türkiye’de ise yüzde 51’e çıkıyor.

Kadınların yüzde 38’i psikolojik tacizin suç olmasını istiyor 

Kadınların sadece yüzde 60’ı (bu oran Peru’da yüzde 48’e düşüyor), cinsel taciz iddialarının ciddiye alınacağına inanırken, sadece yüzde 58’i (bu oran Türkiye’de yüzde 45’e düşüyor) hukuk sisteminin fiziki veya cinsel tacize maruz kalan kadınları koruyacağına güveniyor.

Arjantin’deki kadınların yüzde 59’u, Güney Afrika’daki kadınların ise yüzde 58’i, hukuk sisteminin fiziki tacizi suç olarak değerlendireceğine inanıyor. Güven oranlarının daha da düşük olduğu fiziki olmayan taciz türlerinde; global düzeyde kadınların yüzde 59’u hukuk sistemlerinin psikolojik tacizi suç olarak değerlendireceğine inanırken, yüzde 55’i ise maddi anlamdaki tacizin suç olarak görülmesi gerektiğini düşünüyor. Rusya’da yaşayan kadınların sadece yüzde 27’si ve Türkiye’deki kadınların yüzde 38’i, psikolojik tacizin suç olarak görülmesi gerektiğine inanırken, bu oran Filipinler’de yüzde 87 ve Kolombiya’da yüzde 77’ye çıkıyor.

 

Kaynak :Yeniyaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…