“Bugüne kadar seçime giden yol hiç bir zaman bizim adil değildi, eşit değildi. Şu an itibariyle tüm Türkiye, Kürt bölgelerinde yapılanların İstanbul’da da, batıda da yapılabileceğini görmüş oldu…”

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 31 Mart’ta yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminin yenilenmesine karar vermesini Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili ve hukukçu Filiz Kerestecioğlu bianet’e değerlendirdi.

Alınan seçim yenileme kararının 7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri sonrasında yapılanın bir tekrarı olduğunu belirten Kerestecioğlu, 1 Kasım 2015 seçimlerini hatırlattı.

“Seçimlerden hemen sonra milletvekillerimiz, eş belediye başkanlarımız tutuklandı, kayyumlar atandı. O dönem bütün bunlar ülkede askeri olmayan bir darbe olduğunu gösteriyordu. Şimdi de İstanbul seçimlerini beğenmedik, yenileyelim dediler. Bugün olan şey de YSK eliyle bir darbe aslında.”

“Türkiye’de demokrasinin sadece kırıntıları kaldı”

Türkiye’de demokrasinin sadece kırıntılarının kaldığını dile getiren Kerestecioğlu “Seçimler bu kırıntılardan birisiydi. Şimdi o kırıntıları elleriyle topluyorlar” diye konuştu.

AKP tabanında ciddi bir kırılma ve aşağı doğru yuvarlanma gördüğünü belirten Kerestecioğlu şöyle devam etti:

“Bir yandan da kaybediyorlar. Hatta 31 Mart’ta demokrasi güçlerinin de ittifakıyla kaybettiler. İnsanların söz söyleme özgürlüğünün, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının yok edilmesine karşı verdikleri tepkilerle kaybettiler. Ekonominin gidişatıyla kaybettiler. Aşağı doğru bir gidiş söz konusuydu. Bunun önünü bundan sonra da almaları için pek mümkün görünmüyor.

“Kendi tabanlarında tutmayan bir algı yaratmaya çalışıyorlar”

Kerestecioğlu, ‘seçimin sandık kurullarının oluşumundaki hukuksuzluk dolayısıyla iptal edilmesini’ ise şöyle yorumladı:

“Buna Türkiye’de kim inanıyor. Bank Asya’yı birlikte kuranlar, Bank Asya’nın açılışını birlikte yapanlar, orada müdür olanları daha sonra kamu görevlerine atayanlar, birlikte aynı yollarda yürüyenler, oraya para yatıran insanları bile hapse attılar. İktidar söylemleriyle FETÖ dedikleri, FETÖ darbesi dedikleri şeyi neredeyse muhalefet yaptı noktasına getirdi.

“Bir şey varsa ülkedeki bütün sandık kurullarına bakılması lazım. İstanbul’da büyükşehirde hukuksuzluk var ama ilçeler de yok mu? Şimdi Türkiye’de buna kim inanır?

“Yapılanlar tamamen algı operasyonuydu ki, AKP’nin son yıllarda yaptığı şey, basını da elinde tuttuğu için algıyla ülkeyi yönetmeye çalışmaktı. Ama artık ben burada da dibe vurulduğunu düşünüyorum. Kendi tabanlarında bile tutmayan bir algı yapmaya çalışıyorlar. Bundan sonrasında da tutmayacaktır. Bu ülkenin bir demokrasi tarihi var. Biz bunu mutlaka başaracağız. Bugün de dönüm noktalarından bir tanesi.

“Tüm Türkiye, Kürt bölgelerinde yapılanların batıda da yapılabileceğini gördü”

AKP’nin uzunca bir zamandır kaybeden tarafta olduğunu dile getiren Kerestecioğlu, AKP’nin meşruiyetini YSK’nın bugünki kararıyla birlikte kaybettiğini söyledi.

“Yani AKP’nin seçim konusundaki meşruiyeti tamamen kaybedildi. Bugüne kadar seçime giden yol hiç bir zaman bizim adil değildi, eşit değildi. Şu an itibariyle tüm Türkiye, Kürt bölgelerinde yapılanların İstanbul’da da, batıda da yapılabileceğini görmüş oldu.

Kaynak: Bianet-Hikmet Adal

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…