CHP’nin 23 Nisan dolayısıyla hazırladığı çocuk işçi raporuna göre Türkiye’de 2016-2018 arasında 190 çocuk işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tarafından 23 Nisan dolayısıyla hazırlanan rapor, Türkiye’de çocuk emeği sömürüsünün boyutlarını gösterdi. Ağbaba, 23 Nisan’ın dünyadaki bütün çocuklara Atatürk tarafından armağan edildiğini hatırlatarak, “Ne yazık ki dünya genelinde 23 Nisan çocuklarımızı pençesine alan eşitsizlik yoksulluk ve ölümlerin pençesinde kutlamaktadır” dedi.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre raporda şu tespitler yer aldı:

10 ÇOCUKTAN BİRİ İŞÇİ

59 milyon çocuk eğitim hakkından yararlanamıyor. Dünyada her 10 çocuktan birisi işçi olarak çalışmaktadır.

154 MİLYON ÇOCUK İŞÇİ

5-17 yaş grubundaki 154 milyon çocuk, işçi olarak çalışıyor. 75 milyonu fiziksel ve zihinsel gelişimlerini olumsuz etkileyen işlerde çalışıyor. 95 milyonunu erkek çocuklar, 64 milyonunu ise kız çocukları oluşturuyor. Çocuk işçilerin yüzde 72’si tarım, yüzde 16’sı hizmet sektörü, yüzde 12’si ise sanayide çalıştırılıyor.

ÇOCUKLAR İŞ CİNAYETİNDE ÖLÜYOR

Dünya genelinde yaşanan iş cinayetlerinde her yıl ortalama 10 bin – 12 bin arası çocuk hayatını kaybediyor.

TÜRKİYE AB’DE 5. SIRADA

Türkiye Avrupa Birliği’ne (AB) adaylık sürecinde olan ülkeler ile kıyaslandığında Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ve Sırbistan’dan sonra en çok çocuk işçiliğine sahip olan ülke konumunda bulunuyor.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ YASAL HALDE

Türkiye’de özellikle “mesleki eğitim” adı altında çocuk işçilik yasal hale getirilmiş durumda. Milyonlarca çocuk “çıraklık” adı altında ucuz işgücü olarak kullanılmakta. Türkiye’de 2015 yılında çırak işçi sayısı 245 bin iken şu an hali hazırda çırak işçi olarak çalıştırılan çocuk işçi sayısı 1 milyonu aşmış durumdadır.

KAYIT DIŞI 600 BİN ÇOCUK İŞÇİ

Türkiye’de yaklaşık olarak 600 bin civarında kayıt dışı çalışan çocuk işçi bulunmaktadır. Türkiye’de “çırak” ve “stajyer” adı altında milyonlarca çocuk zorunlu olarak çalıştırılarak emek sömürüsüne maruz kalmaktadır.

EN ÇOK TARIMDA

Türkiye’de sektörlere göre çalışan çocuk işçilerin dağılımına bakıldığında, çocuk işçilerin yüzde 57.1’inin tarım sektöründe çalıştırıldığı ortaya çıkıyor. Tarımdan sonra çocuk işçilerin çalıştırıldığı en büyük ikinci sektörü yüzde 27.1 oranıyla hizmet sektörü olurken, üçüncü sektör ise yüzde 15.8 oranıyla sanayi sektörü olmaktadır. Türkiye’de ayrıca çocuklar “sokakta çalışma” (çiçek satıcılığı, araba camii silme, geri dönüşüm atıkları toplama gibi) olarak tanımlanan iş sahalarında da çalışmaktadır.

ÇIRAKLIK VE STAJYERLİK BİTMELİ

Raporda, Türkiye’de çocuk işçiliğiyle mücadele için çocukların stajyerlik ve çıraklık adı altında ucuz işgücü olarak çalıştırılmalarına son verilmesi isteniyor. Türkiye genelinde çocukların maruz kaldığı her türlü sosyal ve psikolojik baskılara önlem olarak Çocuk Hakları adı altında birimler kurulması, 18 yaş altı çocukların çalıştırılmamasının önüne geçilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

190 ‘ÇOCUK İŞÇİ’ İŞ CİNAYETLERİNDE HAYATINI KAYBETTİ

2016’da 18’i 14 yaş altı olan toplam 63 çocuk işçi, 2017 yılında 18’i 14 yaş ve altı olan toplam 60 çocuk işçi ve 2018 yılında da 23’ü 14 yaş ve altı olmak üzere toplam 67 çocuk işçi hayatını kaybetti. Verilere göre 2016-2018 yılları arasında toplam 190 çocuk işçi hayatını kaybetti.

Kaynak: ARTI GERÇEK

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…