Yeni Şafak’ta yer alan bir haber Türkiye’nin İdlib’te çatışmaya hazırlandığı izlenimi yarattı. ÖSO güçlerine ‘hazır ol’ talimatı gönderildiğini bildiren gazete, sınıra yapılan yığınağın iki katına çıkarıldığını ileri sürdü

AKP’nin yarı resmi yayın organı sayılan Yeni Şafak gazetesinde yer alan bir haber Türkiye’nin İdlib’te çatışmaya hazırlandığına dair ipuçları veriyor. Haber göre TSK’dan Afrin, Azez, Cerablus, El Bab ve Çobanbey hattındaki ÖSO birliklerine, “askeri sevkiyata hazır olun” talimatı gitti. Ayrıca Suriye sınırındaki tank ve zırhlı sayısı da 2 katına çıkarıldı. Gazetenin haberinde “Türkiye, Esed’in çıkarları için İdlib’de sivillerin katledilmesine seyirci kalmayacak” denildi.

Suriye’de 30 bin asker

Yeni Şafak’ın haberinde Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı bölgeleri ve İdlib hattındaki Türk askeri sayısının 30 bini geçtiği öne sürülürken, son 15 günde sınırda konuşlu zırhlı ve tank sayısı iki katına çıkarıldı. Ayrıca stratejik noktalara füze rampaları ve topçu bataryaları yerleştirildi. Haberde ayrıca şu bilgilere yer verildi: “Türk Silahlı Kuvvetleri, Yayladağı ve Atme arasında sınır kalkanı oluşturdu. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarında görev alan birlikler İdlib sınırına sevk edildi. Son 15 günlük süreçte sınır hattında konuşlandırılan zırhlı ve tank sayısı iki katına çıkarılırken, stratejik noktalara füze rampaları ve topçu bataryaları yerleştirildi.

Afrin, Azez, Cerablus, El Bab, Çobanbey, Mera ve Savran hattındaki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarına ‘hazır olun’ emri verildi.” Yeni Şafak bölgede ÖSO’nun gücü ile ilgili şu bilgileri verdi: “Türk Silahlı Kuvvetleri, Yayladağı ve Atme arasında sınır kalkanı oluşturdu. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarında görev alan birlikler İdlib sınırına sevk edildi. Son 15 günlük süreçte sınır hattında konuşlandırılan zırhlı ve tank sayısı iki katına çıkarılırken, stratejik noktalara füze rampaları ve topçu bataryaları yerleştirildi.”

Gazete TSK tarafından ÖSO’ya talimat gönderildiğini ve her duruma hazır olunmasını istediğine yer verilere, şunlar belirtildi: “ÖSO’ya gönderilen talimatta asker sayıları, silah ve mühimmat miktarlarını rapor olarak sunmaları ve askeri sevkiyata hazır olmaları istendi. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinde oluşturulan Ulusal Ordu çatısı altında 30 bin ÖSO savaşçısı bulunuyor. Bunların 10 bini bölgede bekletilirken, 20 bini ise İdlib’e nakledilecek. İdlib’de tüm grupların birleşmesi ile oluşan ‘Vatan Cephesi’ çatısı altında da 30 bin savaşçı bulunuyor.” Gazete haberini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘seyretmekle yetinmeyeceğiz’ sözlerini hatırlatarak, Şah-Fırat Operasyonu Komutanı Emekli General İhsan Başbozkurt’un “Esed’in Dera ve Guta vahşetini İdlib’te tekrar edemeyeceğini, Türkiye’nin barış merkezli yapıcı çabalarının dikkate alınması, aksi halde herkesin ağır bedel ödeyeceği” yönündeki tehditvari sözlerini aktararak bitirdi.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…