Suriye ve Rusya’nın İdlib Operasyonu öncesinde Türkiye, “El Nusra” diye de bilinen Heyet Tahrir Şam’ı terör örgütü listesine aldı. Resmi gazetede yayımlanan karara göre Türkiye, Suriye’deki Heyet Tahrir Şam örgütünü, daha önce kara listeye aldığı El Nusra’nın güncel hali olarak kabul etti.

Türkiye Suriye’de faaliyet gösteren silahlı muhalif örgütlerden Heyet Tahrir Şam’ı “terör örgütü listesine” aldı. Resmi gazetede 31 Ağustos Cuma günü yayımlanan kararda, Heyet Tahrir Şam ‘ın daha önce listeye alınan El Nusra örgütünün güncel ismi olduğuna işaret edildi. Kararda “DEAŞ ve El Kaide bağlantılı tüzel kişi, kuruluş ve organizasyonlar” başlıklı bölümde yer alan El Nusra adının Heyet Tahrir Şam’ı da kapsayacak şekilde güncellendiği belirtildi. Daha önce El Kaide ‘ye bağlı olan ancak 2016’da bu yapıdan ayrıldığını duyuran El Nusra, Fetih Şam ismiyle de faaliyet göstermişti.

Rusya’dan gece mesajı

Türkiye’nin askeri operasyona karşı çıktığı İdlib konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, önceki gece bir basın toplantısı düzenledi ve direkt isim verdi. “Nusra sorununun çözümü için ılımlı muhalefeti ve Türk partnerlerimizi, bizimle aktif işbirliği yapmaya çağırdık. Hmeymim üssünde bulunan Rus askerlerin dışında Suriye hükümet ordusuna yönelik tehdidin de tamamen yok olması için bu sorunu çözmeye çağırdık” dedi. “Bu sorun çözüme kavuşturulursa militanlara karşı operasyona da gerek kalmayacak” diyen Lavrentyev, İdlib’de geniş kapsamlı askeri operasyonun söz konusu olmadığını kaydetti. Dün ise Resmi Gazete’de, Tahrir Heyet El Şam’ın eski ismiyle El Nusra’nın “terör örgütleri listesi”ne alınan kararı yayımlandı. Bu gelişme, Rusya’nın bastırması sonucu bu örgütle ilişkilerin kopması şeklinde yorumlanırken, Türkiye’nin İdlib’deki 12 gözlem noktasının da saldırılara hedef olacağı belirtiliyor.

Heyet Tahrir Şam kimdir?

Suriye’de iç savaş çıkmasıyla birlikte, dünyanın dört bir yanından birçok terör örgütü buraya silahlı gücünü gönderdi. El Kaide de bu gruplar arasında yer aldı. El Nusra da 23 Ocak 2012 tarihinde kuruldu ve 2013 yılında ise El Kaide ile birlikte hareket ettiğini bir video ile açıkladı. Bu açıklama ile birlikte El kaide’nin Suriye kolu olarak kabul edildi.

2016 yılında ise uluslararası baskılardan korunmak için adını değiştirdiğini duyurdu ve yeni adını Fetih El Şam Cephesi olduğunu açıkladı. 2017 yılına gelindiğinde ise İdlib’deki başka örgütlerle birleşerek Heyet Tahrir Şam (Şam’ı özgürleştirme heyeti) şemsiyesi altında toplandı. HTŞ’nin şu anda İdlib’de yaklaşık 20 bin silahlı üyesinin olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: Cumhuriyet, Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…