Erzurum, 2026 Dünya Kış Olimpiyatları’na aday gösterilmedi. Komite, açıklama için uçakta olan Türkiye heyetinin Arjantin’e varmasını dahi beklemedi.

Türkiye, Erzurum ile aday adayı olduğu 2026 Kış Olimpiyatları’ndan elendi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), karar için Arjantin’e davet ettiği Türk heyetini beklemeden basın toplantısı düzenleyerek Türkiye’nin elendiğini açıkladı.

Türkiye ev sahipliği yapmak istediği Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan (Euro 2024) sonra 2026 Kış Olimpiyatları aday adaylığından da elendi. 2011 Kış Oyunları’ndan bu yana ulusal ve uluslararası bir çok önemli organizasyona ev sahipliği yapan Erzurum ile bu yarışa katılan Türkiye, Kanada’dan Calgary, Avusturya’dan Graz, İsveç’ten Stockholm, İsviçre’den Sion, Japonya’dan Sapporo cd İtalya’dan Cortina d’Ampezzo, Milano ve Torino kentleri ile yarışa girmişti.

AVUSTURYA, İSVİÇRE VE JAPONYA ÇEKİLMİŞTİ

Son bir yıl içinde ülkelerin aday şehirlerinde yaptırdıkları kamuoyu yoklamalarında halkın ‘ekonomik külfet’ gerekçesiyle kabul etmediği olimpiyatlardan Avusturya ve İsviçre çekilmişti. Son olarak da Sapporo kentiyle olimpiyat yarışına katılan Japonya, yaklaşık bir ay önce yaşanan depremden sonra yarışta olmayacağını duyurmuştu.

HALKIN DESTEĞİNE RAĞMEN…

Yaşanan bu gelişmelerle birlikte Uluslararası Olimpiyat Komites (IOC), bağımsız bir şirkete yaptırdığı kamuoyu yoklamasında Türkiye’de halk desteğinin yüzde 99’u bulduğunu açıklamış, ayrıca Kanada’nın yapacağı kamuoyu yoklamasında halkın olimpiyatlar için ret oyu vereceğini öne sürmüştü.

HAVA BİR ANDA DEĞİŞTİ

Türkiye için olumlu bir hava eserken, 5 – 9 Ekim tarihleri arasında Arjantin’de toplanacağını açıklayan IOC, Türkiye heyetini de ülkeye davet etti ve heyetin uçuş planlarını hazırladı. Erzurum Güncel’den Onur Sağsöz’ün haberine göre, Spor Genel Müdür Yardımcısı Veli Ozan Çakır, Türkiye Milli Olimpiyat Yönetim Kurulu Üyesi Perviz Aran, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin ve Buz Pateni Federasyonu eski Başkanı Dilek Okuyucu’dan oluşan Türkiye heyeti 4 Ekim’de saat 09.40 uçağıyla Arjantin’e hareket etti.

UÇAKTAYKEN KARAR AÇIKLADILAR

Yaklaşık 20 saat süren yolculuğun henüz yarısı tamamlanmamışken acilen toplanan Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Türkiye heyetini beklemeden düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin elendiğini açıkladı. Türkiye’de ulaşım ve havalimanı yetersizliğini öne süren IOC, ülkede enerji sıkıntısı olduğunu ve Erzurum’un organizasyon tecrübesi bulunmadığını açıkladı. IOC, Suriye’de yaşanan olayları gerekçe göstererek güvenlik riski olabileceğini işaret etti.

UĞUR ERDENER MÜDAHALE ETTİ Mİ?

Bu arada Uluslararası Olimpiyat Komitesi’in Türk yönetim kurulu üyesi olan ve aynı zamanda Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanlığı görevini yürüten Uğur Erdener hakkında da yabancı medyada “destek vermedi” yorumları yapıldı.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…