Türkiye, günlük vaka sayısında dünyada 3’üncü, Avrupa’da 1’inci sırada

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki günlük vaka sayılarını paylaştı. Buna göre, Türkiye, günlük vaka sayısında dünyada 3’üncü, Avrupa’da ise 1’inci sırada yer aldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aylar sonra ilk kez vaka sayılarını paylaştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) en son sabah saat 10.00’da güncellediği verilerine göre Türkiye, günlük vaka sayısında dünyada 3’üncü, Avrupa’da ise 1’inci sırada yer aldı.

Türk Tabipleri Birliği, “Yurttaşlara yalan söyleyerek, gerçeği saklayarak algılarla pandeminin yayılmasına neden oldunuz” diyerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya istifa çağrısı yaptı.

TTB’den Bakan Koca’ya istifa çağrısı

Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanı Koca’nın vaka sayısına ilişkin açıklamalarının ardından istifa çağrısında bulundu.

TTB'den Bakan Koca'ya istifa çağrısı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın vaka sayısı açıklamasına tepki gösterdi.

TTB’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır” ifadesine yer verilerek, Koca’ya istifa çağrısında bulunuldu.

“Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır” ifadesine yer verilen paylaşımda, “Aylardır söylediğimiz gerçekler doğrulandı. Süreci şeffaf yürütmediniz, gerçekleri sakladınız. Yurttaşlara yalan söyleyerek, gerçeği saklayarak algılarla pandeminin yayılmasına neden oldunuz” sözleriyle Sağlık Bakanı Koca’ya istifa çağrısında bulunuldu.

TTB Başkanı Fincancı: Gizlenemez boyuta gelince bu veriyi açıklamak zorunda kaldılar

Fahrettin Koca’nın açıkladığı günlük vaka sayısını Evrensel’e değerlendiren TTB Başkanı Fincancı, “Sedyede yatak sırası bekleyen insanlar görünür olunca bu veriyi açıklamak zorunda kaldılar” dedi.

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı günlük 28 bin 351 vaka sayısını Evrensel’e değerlendirdi. Rakamın kendileri için şaşırtıcı olmadığını söyleyen Fincancı, geçtiğimiz günlerde yaptıkları araştırma sonucunu hatırlatarak gerçek vaka sayısının daha yüksek olduğunu düşündüklerini vurguladı: “Geçtiğimiz gün aile hekimliği araştırmamızda 47 bin civarında vakadan söz edilmesi gerektiğini söylemiştik.”

İstanbul’daki ölüm sayılarının geçtiğimiz 5 yılın ortalamasına göre yüzde 100 arttığını hatırlatan Fincancı, “Artık tablonun gizlenemez boyuta geldiği çok açık. Sağlık kurumları alarm veriyor, yeni servisler açılmasına rağmen yatak doluluk oranları çok yüksek. Farklı hastalıklar için kullanılan servisler Kovid-19 servisine dönüştürülüyor. Yoğun bakım doluluk oranları da yüksek. Acil servislerde sedyede yatak sırası bekleyen insanlar görünür olunca bu veriyi açıklamak zorunda kaldılar. Bu verilerin açıklanmasında TTB’nin pandeminin başından bu yanan sürdürdüğü ısrarın da etkisi var” dedi.

Hükümetin geçtiğimiz hafta aldığı kısıtlama kararlarını da eleştiren Fincancı, “Ekonomi gözetilerek alınan kararlarla salgının önüne geçilemez. Bu salgın sınıfsaldır. Hükümet, bireysel cezalandırmalarla salgını önlemeye çalışıyor. Ancak pandemi toplumsal bir sorundur ve bireysel önlemlerle çözülemez. Kalabalık fabrikaların, toplu taşımalarda yapılan yolculukların neden olduğu bulaşı engellemenin tek yolu var, üretimi durdurmak. Ancak bunu yaparken vatandaş da mağdur edilemez. Temel bir ücret sağlanmalıdır. Esnaf için kira gideri karşılanmalı; su, elektrik, doğalgaz gibi temel gereksinimler ücretsiz karşılanmalı. Kalabalık emekçi ailelerin yaşadığı evlerde virüsün bulaş hızı da yüksek oluyor. İnsanlar evde kalmak zorunda kaldığında istismar ve kadına şiddet artıyor. Bunları önleyecek mekanizmalar kurulmalı. Toplu bulunulan alanlar kapatılmalı, zorunlu alanlar dışında üretim tamamen durdurulmalı. Ama bununla birlikte yeterli bireysel hareket alanı için gerekli yeşil alan ihtiyacı da karşılanmalı” dedi.

Hükümetin pandemiyle mücadele politikasını da eleştiren Fincancı, bilimsel yöntemlerin esas alınmadığını; hastalanmayı, bulaşı engelleyecek koruyucu sağlık hizmetlerini önceleyen tarama yöntemlerinın uygulanmadığını vurguladı.

Bilimsel yöntemin esas alınmaması nedeniyle daha önce hükümete “Yönetmeiyorsunuz” dediklerini ifade eden Fincancı, “Şimdi yönetemediklerini itiraf ediyorlar. Demokratik bir ülkede böyle bir durumda hükümet topluca istifa eder ve yargılanır. Çünkü ölen insanlardan söz ediyoruz. Sadece Kovid-19 nedeniyle ölenler de değil, hastanelere başkaca sağlık sorunlarıyla başvuran ama tedavi olamadığı için hayatını kaybeden insanlardan bahsediyoruz. Yurttaş sorumluluğu istifa talebi olmalı. Yönetememe hali insanların yaşamına maloldu” ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU: HAKİKATİ KONUŞMAKTAN KORKMAMAK EN DOĞRU YOLDUR

Bakan Koca’nın açıklamasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden, “Hakikati konuşmaktan korkmamak en doğru yoldur. Sayın Fahrettin Koca’nın bugün açıkladığı şeffaf vaka sayısı verilerinin pandemi mücadelesinde ülkemizin daha sağlıklı günlere kavuşmasında bir kilometre taşı olması umuduyla” açıklamasını yaptı.

CHP’li Emir’den Bakan Koca’ya: “Arayüz var ama bakanlığınızın yüzü yok”

“Sayın Fahrettin Koca, 29 bin 377 vakanın yer aldığı ve 29 Eylül’de duyurduğumuz bu belgeyi ‘Bizim böyle bir arayüzümüz yok’ diyerek inkâr ettiniz. Bugün dediğimize geldiniz”

CHP’li Emir’den Bakan Koca’ya: “Arayüz var ama bakanlığınızın yüzü yok”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı koronavirüs (COVID-19) verilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtmiş ve günlük vaka sayısının Bakan Koca’nın açıkladığının 20 katı olduğunu açıklamıştı.

Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi’ne girilen verilerin yer aldığı 10 Eylül tarihli bir belgeyi kamuoyuyla paylaşan CHP’li Emir, o gün 157 bin 975 kişiye COVID-19 testi yapıldığını ve bu testlerden 29 bin 377’sinin pozitif çıktığını belirterek “Sayın Bakan bu belge doğru mudur? Bu belge doğru ise artık halkımıza gerçekleri söylemenin vakti gelmiştir” demişti.

Daha önce “Her vaka hasta değildir” diyerek vaka sayılarını gizlediklerini itiraf eden Bakan Koca’nın, bugünden itibaren günlük vaka sayılarını açıklayacaklarını belirtmesinin ardından CHP’li Emir’den açıklama geldi.

Bakan Koca’nın bugünkü vaka sayısının 28 bin 351 olduğunu açıklamasının ardından CHP’li Murat Emir, Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu:

“Sayın Fahrettin Koca, 29 bin 377 vakanın yer aldığı ve 29 Eylül’de duyurduğumuz bu belgeyi ‘Bizim böyle bir arayüzümüz yok’ diyerek inkâr ettiniz. Bugün dediğimize geldiniz. Arayüz var ama bakanlığınızın yüzü yok. Özür bekliyoruz!

Kaynak: Birgün, Evrensel, Sendika.org.

İlginizi çekebilir