Türkiye destekli ‘Ulusal Ordu’nun başındaki Afisi: Asıl amacımız İdlib bölgesinde ‘çatışmasızlık’ ortamını sağlamak

Ulusal Ordu’ İdlib’deki cihatçı grupların birleştirilmesi amacıyla Türkiye tarafından kurulmuştu.

Türkiye’nin İdlib’deki etkisini artırmak için bir araya getirdiği silahlı kişi ve gruplardan oluşan ‘Ulusal Ordu’nun başındaki Albay Haytham Afisi, Reuters haber ajansına konuştu. “Ulusal Ordu’ya tüm destek yalnızca Türkiye’den geliyor. Başka destek veren devlet yok” diyen Afisi, Türkiye’nin maaşların ödenmesi, lojistik destek ve ‘gerekli görülmesi durumunda silah yardımında’ bulunduğunu söyledi. Kendilerini ‘Esad, PKK ve IŞİD karşıtı’ olarak tanımlayan Afisi, 35 bin kişilik bir güçlerinin olduğunu iddia etti.

“TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ İLE GÜÇLENDİK”

Türkiye’nin desteğiyle bölgede askeri akademiler kurduklarını ve kendilerine katılanları bu akademilerde eğittiklerini belirten Afisi, şimdiye kadar birleşip ayrılan birçok cihatçı gruptan farklı olduklarını, Türkiye’nin desteği ile İdlib, Afrin ve Şehba bölgesinde giderek güçlendiklerini söyledi. Türkiye’nin Astana Anlaşması çerçevesinde İdlib’de oluşturduğu gözlem noktalarını ‘askeri kışla’ olarak tanımlayan ve TSK’nin Afrin’e yönelik harekatı sonrasında bölgenin tamamen birleştirilip Türkiye’nin kontrolüne geçtiğini anlatan Afisi, asıl amaçlarını ise “İdlib bölgesinde ‘çatışmasızlık’ ortamını sağlamak” olarak açıkladı.

“DİĞER MUHALİF GRUPLARDAN FARKLIYIZ”

Diğer cihatçı gruplar arasındaki çatışmaları bitirmek için çabalarının sürdüğünü söyleyen Afisi, İdlib’deki görevlerinin Türkiye, Rusya ve İran arasında varılan anlaşma ile belirlendiğini ve ‘Ulusal Ordu’nun daha önce birleşip ayrılan muhalif gruplardan farklı olduğunu söyledi.

TÜRKİYE, ‘ULUSAL ORDU’ ÜZERİNDEN İDLİB’İ ‘ÇATIŞMASIZ’ ÇÖZEBİLECEĞİNİ İDDİA EDİYOR

‘Ulusal Ordu’ üç ülke arasında gerçekleşen Astana 10. Tur Görüşmeleri’nde Türkiye tarafından da gündeme getirilmişti.

Edinilen bilgilere göre Türkiye, İdlib’deki grupların tümünü ‘Ulusal Ordu’ya katabileceğini ve kendilerine zaman verilmesi durumunda İdlib’deki sorunu herhangi bir çatışma yaşanmadan çözebileceğini iddia etmişti.

Astana 10. Tur Görüşmeleri’ni değerlendiren uzmanlar, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye’ye, İdlib’e ilişkin sözlerini gerçekleştirmesi için Eylül’e kadar zaman tanıdığını belirtirken, Suriye Devlet Başkanı Esad’ın, Türkiye’nin İdlib’de etkisini artıracak adımlara karşı olduğunun altını çiziyor.

Öte yandan ‘Ulusal Ordu’ya şimdiki adı Heyet Tahrir Şam olan el Nusra gibi el Kaide yanlısı grupların katılımı için Türkiye’nin yürüttüğü girişimlerin başarısız olduğu, Heyet Tahrir Şam’ın kendisine katılan gruplarla birlikte İdlib’de, Rusya ve İran destekli Suriye ordusuna karşı savaşmak üzere hazırlıklarını sürdürdüğü de gelen bilgiler arasında. (

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…