Türkiye çöplük yapıldı

Türkiye’de denetimsizlik ve ihmal nedeniyle doğa kirletilip yok edilirken, bu da yetmezmiş gibi yurt dışından çöp ithal (!) edilmeye başlandığı ortaya çıktı.

İzmir Kemalpaşa’da bir evin bahçesinde depolanan yaklaşık 500 ton atık plastik ve çöpün içerisinde tehlikeli atık sınıfından malzemeler olduğu ortaya çıktı. Atıkların İtalya’dan usulsüz yollardan getirildiği, plastik atık denmesine rağmen çoğunun geri dönüşümü olanaksız çöpler olduğu belirtiliyor. Endonezya’nın ardından Avrupa’nın ikinci büyük çöp alıcı olan Türkiye’deki bu duruma karşı Greenpeace harekete geçti.

Greenpeace Akdeniz, ithal plastik atıkların “çevre koşullarına uygun olmayan şekilde depolandığı” gerekçesiyle sorumlular hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Alanda incelemede bulunan Greenpeace Akdeniz, tonlarca plastik atığın bulunduğu alanın kime ait olduğu, atıkların nereden, ne zaman oraya getirildiği ve neden denetim yapılmadığına dair soruların açıklığa kavuşması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

Tarım arazilerinin içinde

Greenpeace Akdeniz Projeler Sorumlusu Deniz Bayram konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, plastik atık ithalatının yasaklanması gerektiğini belirtti ve ekledi: “İzmir Kemalpaşa’da depo alanı olmayan ve çevresinde tarım arazileri olan bir bölgede ortaya çıkan tonlarca plastik çöp, bir süre önce Türkiye’ye yönelen plastik çöp ithalatının nasıl bir çevre suçuna neden olduğunun açık kanıtı. Greenpeace olarak, söz konusu alanda, yer alan tonlarca plastik çöp içinde, İtalya menşeli plastik çöplere rastladık. Doğaya karşı işlenen bu suça karşı İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Bu çöplerin hukuksuz bir şekilde nasıl Türkiye’ye geldiği, ne zaman geldiği, neden denetimlerin yapılmadığı ve bu suçun sorumlularına ilişkin ceza soruşturma sürecini takip edeceğiz.”

‘Çevre suçu yasaklansın’

Türk Ceza Kanunu’na göre, atıkları izinsiz olarak ülkeye sokan kişilerin bir yıldan üç yıla kadar hapis ile cezalandırıldığını anımsatan Bayram, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı Türkiye’de ithal plastik çöplerin neden olduğu çevre suçlarının yaygınlaşmaması için atık ithalatını yasaklamaya, bu konuda hukuka uygun politikalar üretmeye çağırıyoruz” dedi.

Türkiye çöplük yapıldı

Greenpeace Doğu Asya’nın raporuna göre, Çin’in 2018’deki plastik ithalat yasağının ardından plastik atıklar en çok Malezya, Vietnam ve Tayland’a gönderildi. Ancak bu ülkelerin hızlı bir şekilde ithalat kısıtlamaları getirmesinin ardından ihracat Endonezya, Hindistan ve Türkiye’ye kaydı. Rapora göre Türkiye’nin ithalatı 2016 yılının başında aylık 4 bin tondan, 2018’in başında aylık 33 bin tona yükseldi. İthalat, 2018 yılının ortalarında aylık 20 bin tona geriledi ve sabit kaldı.

Doğa savunucuları ayakta

Kanada merkezli Alamos Gold adlı şirketin, taşeron firma olan Doğu Biga Madencilik Şirketi eliyle Kaz Dağları’nda siyanürle altın arama faaliyetlerine karşı bölgede yaşayan yurttaşların Kirazlı’da bulunan Balaban mevkiinde başlattıkları “Su ve Vicdan Nöbeti” eylemi, 43. Gününe girdi. Yapılan sohbetlerde altın arama çalışmalarına devam edilmesi halinde kullanılacak siyanürün içme sularına karışması halinde ortaya çıkacak tehlike konusunda tartışmalar yürütüldü.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir