Türkiye Ampute Milli Futbol Takımı, Dünya Ampute Futbol Federasyonu tarafından (WAFF) Meksika’da düzenlenen Dünya Kupası’nda finale çıktı. Final 5 Kasım’da.

Dünya Ampute Futbol Federasyonu tarafından (WAFF) Meksika’da düzenlenen Dünya Kupası’nda Meksika’yı 4-0 yenen Türkiye Ampute Milli Takımı finale yükseldi.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre Meksika’nın San Juan de los Lagos kentinde devam eden organizasyonda Türkiye, çeyrek finalde Rusya’yı elemesinin ardından yarı finalde Meksika ile karşılaştı.

Organizasyona ev sahipliği yapan Meksika’yı yarı finalde 4-0 ile geçen Türkiye Ampute Milli Takımı kupada filane çıktı.

Kupada namağlup bir şekilde yoluna devam eden Türkiye, finalde Angola ile karşılaşacak. Final karşılaşması Türkiye saati ile yarın (5 Kasım 2018) 05:00’te başlayacak.

Avrupa şampiyonu takım

Türkiye Ampute Milli Takımı son yıllarda başarılı bir grafik gösteriyor. Daha önce 2007’de Antalya’da yapılan Dünya Ampute Futbol Şampiyonası’nda üçüncü olan takım, 2008’de Avrupa Şampiyonası’nda ikinci oldu.

2010, 2012 ve 2014 Dünya Şampiyonalarında ise üçüncü oldu.

2017 yılında İstanbul’da yapılan Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası’nda şampiyon oldu.

Ampute futbol hakkında

Ampute futbolda takımlar yedişer kişiden oluşuyor. Ampute* futbolcuların mücadele ettiği futbol türü. Oyuncuların tek bir bacağı ampute edilmişken, kalecilerin tek kolu amputedir. Oyuncular, maç sırasında koltuk değneği kullanır.

Ampute futbol maçları 25’er dakikadan iki devre halinde oynanıyor. Oyuncu değiştirme hakkında sınırlama bulunmuyor. Futboldaki ofsayt kuralı uygulanmıyor. Taç atışları ayakla atılıyor. Oyuncular topa koltuk değnekleriyle vuramıyor.

 

 

Kaynak :Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…