Koç Holdinge bağlı Türk Traktör fabrikasında düşen satışların faturası işçiye kesiliyor. Vardiyalarının düşürülmesini işten çıkarmalar takip etti.

Türk Traktör’de işçilerin çalışma günleri, ücretleri ve vardiyalarının düşürülmesinden sonra işten çıkarmalar da beraberinde geldi. Patronun mart ayına kadar yetecek stokuyla etkilenmediğini ama faturayı kendilerine çıkardığını anlatan işçiler, aylar önce “Eleman çıkarılmasın diye patronla ortak çözüm bulduk” diyen Türk Metal’e de tepkili.

Koç Holdinge bağlı Ankara’daki Türk Traktör fabrikası, satışların düşmesi gerekçesiyle faturayı işçiye çıkarmayı sürdürüyor. Mayıs ayında çalışma günlerini kısaltan ve ücretlerde kesintiye giden fabrika bunun geçici bir önlem olduğunu savunmuştu. Bu uygulamayla birlikte mayıs ve haziran aylarında üçer gün ücretsiz izin yaptırılan işçilerin ücretlerinden kesinti yapılmıştı. Vardiya sayılarının da ikiye düşürüldüğü fabrikada, 24 Haziran’da biteceği söylenen bu “önlemler” artarak devam etti. Bugüne kadar gelen süreçte sözleşmeli işçilerin yanı sıra kadrolu işçiler de işten çıkarılırken, işçilere “İsteyen tazminatını alıp çıkabilir” denildi.

HAFTADA 4 GÜN ÇALIŞTIRABİLİRLER

Evrensel’den Hasan KARA ve Birkan BULUT’a konuşan işçiler, toplamda 100 civarında sözleşmeli işçinin işten çıkarıldığını veya istifa ettiğini aktardı. Ayrıca son süreçte 29 kadrolu işçinin de işten çıkarıldığını söyleyen işçiler, vardiyaların da ponte, şanzıman gibi bölümlerde tek vardiyaya düşürüldüğünü söyledi. Evrensel’e konuşan bir işçi, “İşten çıkarmalar devam edecek gibi duruyor, ponte ve şanzıman tek vardiyaya düştü. Motor hattını çift hatta çıkardılar. Genelde motor üretime çekiyorlar şimdi işçileri. Bir de cumartesi zaten tatildi, cumayı da ekleme ihtimalleri varmış. 4 gün çalışma 3 gün tatil… Aslında dinlenmek için iyi gibi görünüyor ama ücret kesintisi olduğu için ve işsizlik tehdidi yaşadığımız için iyi bir şey değil” dedi.

‘TRAKTÖRÜ SATACAK ÇİFTÇİ Mİ KALDI?’

Bir başka işçi ise şöyle konuştu: “Sendika verilen sözleri tutmadı, başlarken işçi çıkartılmayacak demişlerdi. Şimdi daha fazla işçi çıkartılmasını bekliyor herkes. Sonra da ekonomi böyle biz ne yapalım diyorlar. Ekonomide her şey dışa bağımlı, hele de tarım sektörü. Çiftçi iyi olursa ancak traktör satabilirsin. Çiftçi bırakmadılar ki ortada, şimdi satış yapılsın. Gübre fiyatları üç katına çıkmış neredeyse; yemi, unu, samanı hepsi almış başını gitmiş durumda. Fabrika yönetiminin dediğine göre şu an hiç üretim yapılmasa marta kadar satacak traktör stoku ellerinde varmış. Adamlar krize göre kendilerine pay çıkarıyorlar, stok ganimetinden yiyorlar. Durumlar aslında çok kötü, doların geldiği nokta herkesi etkiledi bunun bedelini de yine işçi ödeyecek gibi duruyor.”

TÜRK METAL ‘İŞTEN ÇIKARMA OLMASIN DİYE’ DEMİŞTİ

Gelişmelere ilişkin görüş almak için aradığımız Türk Metal Sendikası Ankara Şube Başkanı İbrahim Biçer’e ulaşamadık. Ancak Türk Metal Sendikası çalışma günlerinin düşürülüp, ücret kesintilerine başlandığı mayıs ayında gelişmeleri Evrensel’e değerlendirmişti. Türk Metal Sendikası Ankara Şube Başkanı İbrahim Biçer, üretimde sıkıntı gerekçe gösterilerek patronun eleman çıkarmak istediğini belirterek “Biz de eleman çıkarılmasını istemiyoruz. Beraber bir çözüm yolu bulduk mayıs ve haziran ayında üçer gün üretim dursun dediler. Mayıs ayının 18, 25, 26. günleri ile haziran ayının 9, 23, 30. günleri çalışmayacak olan işçilerin, çalışmadıkları günlerin ücretinden yüzde 24 kesinti yapılacak. Zaten sonrasında da yıllık izin zamanı başlıyor. Böylece bu süreci işçi çıkarılmadan atlatmak istiyoruz” demişti. İşçiler, yaşanan işten çıkarmalar nedeniyle sendikanın sözünü tutmasını istiyor.

Kaynak: Evrensel

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…