Turizmde sezon ortasında zam tepki ile karşılandı

Bakanlığın yaptığı son zamla birlikte, turizmde dokuz ayda toplamda yüzde 70 zam yapılmış oldu. Turizm sektöründen zamma tepki gecikmedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018 yılında yüzde 50 zam yaptığı müze ücretlerine 15 Temmuz tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 20 zam daha yaptı. Dokuz ayda yüzde 70 zam yapılmış oldu.

Türkiye’nin en eski antik kentlerinden, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve her yıl ortalama 2 milyona turistin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti, Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi, 60 TL’den 72 TL’ye çıktı. Denizli’deki Hierapolis (Pamukkale) ören yerinin giriş ücreti 50 TL’den 60 TL’ye çıktı. İzmir Turist Rehberleri Odası Başkanı Macit Şaşzade, sezon ortasında yapılan zamma tepki gösterdi.

BÜTÇE AÇIĞININ KAPATILMASI İÇİN BUNLARIN YAPILMASI DOĞRU DEĞİL

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre, sezon ortasında yapılan zamma tepki gösteren İzmir Turist Rehberleri Odası Başkanı Macit Şaşzade şöyle konuştu:

“Sezonun ortasında böyle bir zam yapılması kabul edilemez. Acentanın kotasyonuna yüzde yirmilik bir zarar. Kotalar önceden bildiriyor ve maliyetler hesaplanıyor. Sezon başladıktan sonra böyle bir zam hiçbir şekilde adil değil. O zammı acentaların telafi etmesi mümkün değil. Bu kadar zor iki sene geçirdikten sonra turizm döneminde yapılan bu zam çok haksızlıktır. Turizm sektörüne büyük haksızlık. Bütçe açığını kapatmak için bunların yapılması doğru değil. Turizme nefes aldırılması gerekirken, biraz canlandırma çabası varken şimdi bu zamla onların ceplerinden geri alıyorsunuz.”

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir