Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı yönetmelik değişikliği ile “turizm tesisi hizmet alanları” ve milli parklar, Erdoğan’ın imzasıyla ve ihale şartı olmaksızın sermayeye açılabilecek

Yeni Ekonomi Programı ile bütçeye ek gelir sağlama hedefini önüne koyan Saray iktidarı, yağma ve talan projelerinin kapsamını genişletmek için de kolları sıvadı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisine ilişkin yönetmelikte değişiklik yaptı.

Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik ile kamu arazilerinin turizm yatırımlarına tahsis iznini artık Erdoğan verecek.

‘Turizm’ gerekçesiyle duyurusuz tahsis

Yönetmelikte en dikkat çeken değişiklik, “turizm tesisi hizmet alanlarının tahsisi” başlıklı ek madde oldu.

Buna göre İstanbul’da Sarıyer, Şişli, Beyoğlu, Galata Kulesi, ve Sultanahmet Meydanı; Antalya’da Kemerağzı, Kundu, Alanya, Demre ve Side; Muğla’da Bodrum; Aydın’da Kuşadası; Bursa’da Uludağ; Bolu’da Köroğlu; Rize’de Çamlıhemşin; Trabzon’da Tonya ve Maçka; Nevşehir’de Kapadokya gibi “Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ya da “Turizm Alan ve Turizm Merkezleri” ilan edilmiş yerlerin planlarında “turizm tesisi hizmet alanı” olarak görülen yerler, duyuru yapılmaksızın yatırımcılara tahsis edilebilecek.

Türkiye genelinde 81’i kıyı, 80’i termal, 34’ü yayla-eko, 29’u kış, 19’u kent, 12’si kültür-kongre-inanç, 9’u spor, 3’ü turizm kenti olmak üzere 267 bölge ve merkez bulunuyor.

Otel tahsislerinde ‘bir yıldız’ kıyağı

“Turizm tesis hizmet alanı” olarak görülen yerlerin tahsislerinde ayrıcalıklar da tanındı.

Beş yıldızlı otel ve birinci sınıf tatil köylerinin olduğu yerlerdeki alanların tahsis bedeli, bir yıldızlı otel birim maliyeti üzerinden hesaplanacak. Böylece tahsis eden sermayedar, beş yıldızlı bir otel yapsa dahi birim fiyatı ödemesini beş yıldızlı oteller için belirlenen 146 bin TL’den değil, bir yıldızlı oteller için belirlenen 27 bin TL’den yapacak.

Milli parklar da hedefte

Milli parklar da düzenlemeden payını aldı.

Milli parklar, “turizm tesisi hizmet alanı” adı altında, “kamu yararı” ve “zaruret hali” gibi gerekçelerle ve de imar planı değişikliği yoluyla sermayeye açılabilecek. Tahsis işlemi için ihale ya da duyuru şartı da aranmayacak.

Tahsislerde öncelikli olarak bozuk alanlar ve orman içi açıklıklar tercih edilecek. Kısa süreli günübirlik tesis alanı kiralamaları ise öz izin ve kesin tahsis usulüne tabi olmayacak.

Kaynak: Sendika.Org

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…