Manisa, Turgutlu ve çevredeki yerleşim yerlerinin içme suyunu karşılaması için planlanan Çıkrıkçı Barajı’nın fay hattı üzerinden geçtiği ortaya çıktı. Çıkrıkçı köylüleri Karacaali çayının üzerine baraj değil, 2005 yılında yapılan küçük göletlerin yapılması için kampanya başlattı.

KÖYLÜLER ENDİŞELİ

Manisa İçme Suyu Projesi Çıkrıkçı Barajı ile ilgili planlama mühendislik hizmetleri 2015 tarihinde ihale edildi. Barajın planlama raporu çalışmaları ise halen devam ediyor. DSİ 2. Bölge Müdürlüğünün fizibilite aşamasında olduğunu açıkladığı barajla ilgili yöre köylülerinin önemli endişeleri var. Çıkrıkçı köylüleri, Karacaali çayı üzerinde yapılmak istenen baraja karşı hazırladıkları broşürde barajın yapılması durumunda Derbent, Çıkrıkçı, Sarıbey mahallelerinin çölleşeceği endişesini dile getiriyor. Köylüler yazışmalarında barajın olası bir depremde Çıkrıkçı ve Sarıbey’i haritadan silebilecek bir riski barındırdığını da ileri sürüyor.

FAY HATTI TAM BARAJIN DÜŞÜNÜLDÜĞÜ YERDEN GEÇİYOR!

Köylülerin bu endişelerinin boş olmadığı Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür’ün Çıkrıkçı Barajı ile ilgili hazırladığı raporda açıkça görülmekte. Yöredeki fay hatlarını inceleyen Öngür, Gediz grabeni ve ovasının diri faylarla oluştuğunu belirterek, fay hatlarının en önemlisinin Çıkrıkçı Barajının yapılması düşünülen yerden geçtiğine dikkat çekti. Baraj aksının yerinin değiştirilmiş olsa bile bu faylarla etkileşime girme sakıncasının çok yüksek olduğunu kaydeden Öngür, “Bu nedenle çok çok ciddi bir araştırma yapılmadan ve elde edilen sonuçlar konuya yakın çok sayıda uzman tarafından tartışılmadan bu projenin yapılması serüvendir. Bu sakınca hem Çıkrıkçı Barajı’nın yapılması düşünülen Karaçalı Vadisi için ve hem de hemen doğusundaki Akçapınar Vadisi için geçerlidir” dedi.

TARİHİ KÖPRÜYÜ KURTARMAK İÇİN BARAJ AKSI DEĞİŞTİRİLDİ AMA…

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü tarafından Çıkrıkçı köyü muhtarlığına gönderilen yazıda Çıkrıkçı Barajının yörede yaşanan içme suyu sıkıntısını çözmek için planlandığı, baraj aksının Çıkrıkçı Tarihi Taş Köprüsü’nün zarar görmemesi için 1900 m güneye kaydırıldığı belirtiliyor. Baraj aksının yerinin değiştirilmesinin depremsellik nedeniyle değil tarihi köprünün korunması için yapıldığına dikkat çeken Tahir Öngür, “Oysa yöre depremsellik açısından son derece sakıncalı bir yöredir, burada yaşanabilecek risklerin herkesi tatmin edebilecek titizlikle araştırılması gerekir” dedi.

TURGUTLU’YU YIKAN FAY, BARAJ ALANINDAN GEÇİYOR

Yörenin geçmişte büyük depremler ve büyük yıkımlar yaşadığını hatırlatan Öngür, “Durum çok açıktır: Turgutlu Kasabası’nı yıkan 1862 depremi Çıkrıkçı Barajı için düşünülen fay hattında olmuştur” dedi.

Çıkrıkçı köylülerinin baraja karşı bastırdıkları broşürde de şu görüşlere yer verildi; “Çıkrıkçı’nın can damarı Karacaali deresinin suyu elinden alınmasın. Sulama / içme suyu amaçlı baraj yapılmasın. Baraj yerine rakımı yüksek olmayan dere tabanlarında göletler yapılsın. Göletlerde sandal gezileri yapılsın…”

Kaynak: Evrensel     (Özer Akdemir)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…