Tunus’ta son 40 yılın en büyük kamu grevi: “Yakında aç ve boş midelerin devrimini görecekler”

Tunus’ta hükümetin IMF talimatıyla kamu emekçilerine zam yapmama kararı alması üzerine kararı alınan grev, son 40 yılın en büyük kamu grevi ve son beş yılın en büyük eylemine dönüştü. Yüzbinler meydanlara aktı. Grevin çağrıcılığını yapan UGGT’nin başkanı Nureddin Tabbubi “Yakın zamanda aç ve boş midelerin devrimini görecekler” dedi.

Tunus’ta iktidarın Aralık 2016’da IMF’den aldığı 2,8 milyar dolarlık borcun reçetesi halka çıktı. IMF, kamu çalışanlarının ücretlerine zam yapılmaması, aksine mümkünse kesintiye gidilmesini önerdi.

Hükümet de öneri doğrultusunda ücretlerde artış yapmayacağını, hatta şu an gayrisafi yurtiçi hasılanın %15,5’ine denk gelen ücretlerin %12,5’e kadar kademeli çekilmesi kararı aldı. Toplusözleşme görüşmeleri de durduruldu.

Son 40 yılın en büyük kamu grevi

Ücretlere zam yapılmayacağının ilan edilmesine kamu emekçilerinden sert tepki geldi. Tunus Genel İşçi Sendikası’nın (UGTT) çağrısıyla yaklaşık 700 bin kamu emekçisi greve çıktı.

Grev, çok yoğun bir katılım ile son 40 yılın en büyük kamu grevi ve son beş yılın en etkili eylemine dönüştü. Ulaşım, posta ve temizlik başta olmak üzere bakanlıkların çalışmaları ve belediyelerin hizmetleri tamamen durdu. Resmi internet hizmetinde aksamalar yaşandı. Okullarda ve üniversitelerde dersler yapılmadı. Hastanelerde sadece acil servisler çalıştı.

Grev kapsamındaki eylemlerin merkezi başkentte meclisin de olduğu Bardo Meydanı oldu. Onbinlerce emekçi “Tunus satılık değildir”, “Ücret artışı lütuf değildir”, “İş, özgürlük, ulusal onur” sloganlarıyla IMF dayatmalarına boyun eğen hükümeti istifaya çağırdı.

“Aç ve boş midelerin devrimini görecekler”

Reuters’e konuşan UGTT Başkanı Nureddin Tabbubi, enflasyonun artışı ve yaşam koşullarındaki gerileme düşünüldüğünde zam yapılmaması kararının çok tehlikeli olduğunu söyledi. Asıl karar alıcının hükümet değil IMF olduğunu belirten Tabbubi, “Yakın zamanda aç ve boş midelerin devrimini görecekler” dedi.

AFP’ye konuşan UGTT yöneticisi Bouali Mbarki de hükümetin 2019 bütçesini hazırlarken ücret zammını hesaba katmamasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Fiyatlardaki eşi benzeri görülmemiş artışın halkın alım gücünde büyük düşüş, gündelik yaşamında büyük zorluk yarattığını belirten Mbarki, “Hükümet ne söz vermiş olursa olsun IMF talimatlarına tabi olmadan çözüm bularak toplumsal istikrarı sağlamalı” dedi.

 

 

Kaynak :Sendika.org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…