TÜMTİS: Aras Kargo’da mücadelemiz TİS kazanımlarıyla sonuçlandı

TÜMTİS ve Aras Kargo arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeyle maaş ve yemek ücretlerine zam yapılırken yıllık izinlere birer gün ilave alındı.

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) ve Aras Kargo arasındaki toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Ücret ve sosyal haklara birinci yıl yüzde 40 oranında, ikinci yıl enflasyon oranında zam yapıldı.

TÜMTİS Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, Aras Kargo ile birinci dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sona erdi. TİS, TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, TÜMTİS Genel Sekreter Gürel Yılmaz, Genel Mali Sekreter Seyfi Erez, TÜMTİS Genel Örgütlenme Sekreteri Muharrem Yıldırım, TÜMTİS Genel Eğitim Sekreteri Ersin Türkmen ve avukat Oktay Durmaz’ın katılımıyla imzalandı.

Görüşmede işveren tarafını Aras Kargo Yönetim Kurulu üyeleri Yasin Doğa, Erhan Egemen ve Hızır Okutucu ile Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Avcı ve Başhukuk Müşaviri Meltem Lüleburgazlı temsil etti.

DİSİPLİN KURULU KARARI OLMADAN İŞÇİ ÇIKARILAMAYACAK

6 bin işçiyi ilgilendiren ve 01.09.2018-31.12.2020 dönemini kapsayan TİS ile ücret ve sosyal haklara birinci yıl yüzde 40, ikinci yıl enflasyon oranında zam yapıldı. Sendika üyesi işçilerin 01.09.2018 ile 31.12.2018 tarihinde almış oldukları ücretlerine yüzde 9 oranında, 31.12.2018 tarihinde almış oldukları ücretlerine de yüzde 22 oranında zam alındı. Ücretlere ek olarak bir aylık ücretleri tutarında ikramiye alındı.

Yakacak, öğrenim, doğum, evlenme yardımlarını içeren sosyal maddelerde artış sağlandı. 12 TL olan yemek ücretleri 15 TL’ye çıkarıldı. Fazla mesai ücretleri yüzde 60’a çıkarıldı. Mevcut yıllık izinlere birer gün ilave alındı. Disiplin kurulu kararı olmaksızın işçi çıkarılamayacağı TİS ile güvence altına alındı.

‘KARGO İŞÇİLERİNİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ BİR AŞAMA’

TÜMTİS’ten yapılan açıklamada, “Aras Kargo’da sağlanan örgütlenme başarısı ve TİS kazanımları tüm kargo işçilerinin kaderini etkileyecek önemdedir. Sendikamızın, tüm zorluklara karşın örgütlenme çalışmasında sağladığı başarı, kargo işçilerinin geleceğini kazanma mücadelesinde önemli bir aşama olmuştur” denildi.

İşçilere sendikaya üye olma çağrısı yapılan açıklamada, “Sendikamız, taşımacılık işçilerinin hak ve çıkarlarını koruma ve geliştirme mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Güvencesiz ve sendikasız koşullarda çalışan ve henüz örgütlenmemiş olan kargo işçilerini sendikamızda birleşmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir