Özgür Denizli

Tüm oylara sahip çıkacağız…

Sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tarafından oluşturulan Adil Seçim Platformu, sandık güvenliği için bir milyon kişiyi görevlendirdi. Platform sözcüsü İşbilen, ‘Seçim sonuçlarını halka aktarmak için çalışma yürütüyoruz’ dedi

Seçimlere sayılı günler kala 17 kuruluşun bir araya gelerek oluşturduğu Adil Seçim Platformu, seçim günü sandık güvenliği için 1 milyon görevliyle sandık başında olacak. Bu platformu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Saadet Partisi (SP) gibi siyasi partiler ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) da aralarında bulunduğu sendika ve demokratik kitle örgütleri bir araya gelerek oluşturmuştu.

‘Sandık güvenliği herkesi için’

Adil Seçim Platformu’ndan Tayfun İşbilen, seçim günü yaklaşık 1 milyon kişinin sandık güvenliği konusunda sahada ve sandık başında olacağını söyledi. İşbilen, aynı zamanda sandık güvenliği konusunda kaygısı olan yurttaşlara da çağrı yaparak, bu kaygıların giderilmesi için en yakın siyasi partiye ya da platform bileşeni kuruluşlara başvurarak görev almaya çağırdı. Son birkaç seçimde sandık güvenliğine dair siyasi partilerin yanı sıra çok sayıda sendika ve sivil toplum örgütünün çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan İşbilen, ancak bu seçimlerde ilk kez böylesi bir çatı altında bir araya gelindiğini anımsattı.

‘Her sandığa iki görevli’

59 milyon 391 bin 328 seçmen Pazar günü Türkiye genelinde kurulacak olan 180 bin 896 sandıkta oy verecek. Tayfun İşbilen, çalışmaları kapsamında şu ana kadar 500 bine yakın sandık kurulunun bu sandıklarda görevlendirilmiş olduğunu kaydetti. Sandık kurulu üyesinin yanı sıra müşahit çalışması da yürüttüklerini söyledi. Sandık güvenliğinin yanı sıra seçim sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılması noktasında da çalışmalar yürüttüklerini kaydeden İşbilen, manipülasyonların önüne geçmek için de sonuçların anında kamuoyuna aktarılacağı bir uygulamada geliştirdiklerini açıkladı. İşbilen, bu çalışma sayesinde sonuçların sadece devletin resmi ajansı olan AA’dan değil platform aracılığıyla da daha erken ve daha doğru sonuçların ilkelden duyurulacağını ifade etti. İşbilen, Herhangi bir olumsuzluk durumunda 50 bin avukatın görev yapmak için hazır olacağını da sözlerine ekledi.

‘Her oyu koruyacağız’

Platformun kuruluşu sırasında AKP ve MHP’ye davet gönderdiklerini dile getiren İşbilen şöyle devam etti: “Ancak kendileri dahil olmadı. Çalışmalarımızdan şu anlaşılmasın, sadece muhalefetin oylarına değil tüm oylara sahip çıkacağız. AKP oylarına sahip çıkmayacağız anlamına gelmiyor. AKP oylarının da sandığa girdiği gibi çıkmasını sağlayacağız.” İşbilen, geliştirdikleri sistemin YSK’nin kullandığı sistemin bir paraleli olduğunu anımsatarak, siber saldırı ya da güvenlik açığı gibi kimi sorunlar yaşanması ihtimaline karşı da oyların anlık olarak YSK sonuçları ile karşılaştırılacağını söyledi.

Kaynak: Yeni Yaşam

Exit mobile version