TTB’nin “Beyaz Yürüyüş”ü Kocaeli’deydi

Fotoğraf:TTB

“Beyaz Yürüyüş”ün ikinci gününde Kocaeli konuşan TTB Başkanı Prof. Dr. Korur Fincancı, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini söyledi. Diyarbakır ve İzmir Tabip Odası da yatıkları açıklamalarla yürüyüşe destek verdi.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB), “Emek Bizim, Söz Bizim” başlıklı mücadele programı kapsamında başlattığı “Beyaz Yürüyüş” ikinci gününde Kocaeli’deydi.

“Beyaz Yürüyüş” heyeti Kocaeli’de Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi önündeki basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Emek bizim söz bizim, bekle bizi Ankara”, “Herkese eşit, ücretsiz sağlık”, “Sağlık haktır satılamaz”, “Sağlıkta şiddet sona ersin” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.

Basın açıklamasında konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, sağlık bütçesinde emekçilere ayrılan yüzde 70’lik payın sağlıkta çöküş projesi ile birlikte yüzde 30’lara düştüğünü, sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığının verilmediğini belirtti.

Halkın nitelikli bir sağlık hizmeti alabilmesi için de mücadele ettiklerinin altını çizen Korur Fincancı, “Bugün Beyaz Yürüyüş’te, cumartesi günü Ankara’daki Beyaz Forum’da ve sonrasında mücadele edeceğiz; ta ki haklarımızı alana kadar, ta ki ceza yönetmeliklerini ortadan kaldırana kadar, ta ki biz sağlıklı bir Türkiye yaratana kadar. Gelin birlikte mücadele edelim” dedi.

TIKLAYIN – TTB Beyaz Yürüyüş’ünü İstanbul’dan başlattı

Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman da yaptığı konuşmada, “Koruyucu hizmetlerin, sağlık hizmetlerinin terk edildiği, hizmetlerde basamaklandırmanın kaldırıldığı, kışkırtılmış sağlık talebi üzerine kurulan sistem, toplumun nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını ve hekimlik değerlerini derinden sarstı” dedi.

“Rümeysa Berrin Şen için buradayız”

Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Recep Pehlivan ise, gazete ve televizyonlarda sağlıkta çağ atlandığına dair haberler olmasına rağmen kasım ayının soğuğunda temel hakları için meydanda olduklarını ifade etti.

Pehlivan, “Omuzlarımızda pandemi döneminde kaybettiğimiz arkadaşlarımızın, gün aşırı uykusuz nöbetlerin yol açtığı çalışma koşulları sonucunda vefat eden Asistan doktor arkadaşımız Rümeysa Berrin Şen için buradayız” diye konuştu.

TTB heyeti, basın açıklaması sonrası hastanedeki sağlık emekçileri ile hasta ve hasta yakınlarıyla görüşerek bildirilerini dağıttı.

TBB’nin dün (23 Kasım) İstanbul’dan başlattığı yürüyüş, Kocaeli’nin ardından, yarın (25 Kasım) Bursa’ya ve 26 Kasım’da Eskişehir’e uğrayarak 27 Kasım’da Ankara’da yapılacak “Beyaz Forum” ile noktalanacak.

TTB’nin “Emek bizim, söz bizim” başlıklı eylem sürecinin altıncı haftası kapsamında, sağlık hizmetlerinin toplumcu bir anlayışla yeniden inşası için bugün birçok ilde işyerlerinde ve tabip odalarında basın açıklamaları düzenledi.

Diyarbakır ve İzmir’den yürüyüşe destek

Diyarbakır Tabip Odası ve İzmir Tabip Odası bugün düzenledikleri basın toplantısıyla “Beyaz Yürüyüş” eylemini desteklediğini duyurdular.

Diyarbakır Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Fırat Akengin, “Toplumu, yerel yönetimleri, emek-meslek örgütlerini, bilim insanlarını, demokratik kitle örgütlerini salgınla mücadele sürecine dahil etmeyen iktidar, güvenlikçi anlayışın ötesine ve pandeminin yıkıcı sonuçlarının önüne geçememiştir. Tüm bu yaşananlara rağmen Sağlık Bakanlığı 2021 yılı bütçesi genel bütçesinin ancak yüzde 5,7’sini oluşturmuş, salgında da koruyucu sağlık hizmetleri göz ardı edilmiştir. Bu bütçede halk sağlığı, salgınla etkili mücadele, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarında iyileştirme yoktur” dedi.

27 Kasım’da Ankara’da olacaklarını duyuran Akengin şunları söyledi:

“Sağlıkta özelleştirmeci, piyasacı politikaların durdurulması, sağlık hizmetlerinin toplumcu bir anlayışla yeniden inşa edilmesi, sermayeye değil sağlığa bütçe ayrılması için önerilerimizi, taleplerimizi ve mücadele yöntemlerimizi konuşacağız. Gün dayanışmanın, birbirimize güvenmenin, mesleğimizin taşıdığı güce güvenmenin, yaşam ve sağlık haklarımızı savunmanın ve geliştirmenin günüdür”

İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Nuri Seha Yüksel, yürüyüşün sonunda 27 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirecekleri Beyaz Forum ile önümüzdeki dönemde daha iyi bir sağlık ortamı için birlikte mücadelenin yolunu açacaklarını ifade etti.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hakan Köse ise, “Emek bizim söz bizim demek için, iyi hekimlik değerleri için, sağlıkta şiddete dur demek için, insanca onurlu bir ücret için, toplum ve halk sağlığını piyasacı sağlığa mahkum etmemek için, en önemlisi birlikte olmak ve dayanışmak için Ankara’dayız” dedi.

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir