Giresun’da Yusuf Topal adlı vatandaşın, hastanın kendisi olmaksızın hasta üzerine reçete yazdırmak talebinde ısrarcı olması ve tartıştığı hekimin ‘beyaz kod’ vermesi üzerine gelen polislerce biber gazı sıkılıp, ters kelepçe takıldığı sırada kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesinin ardından Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Giresun Tabip Odası olayın yaşandığı Aile Sağlığı Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Giresun 15 Temmuz Şehitler Aile Sağlığı Merkezi önünde 31 Temmuz 2018 tarihinde düzenlenen basın açıklamasına, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Mübetcel İlhan ve TTB Aile Hekimliği Kolu Genel Sekreteri Dr. Filiz Ünal katıldı.

Giresun Tabip Odası Başkanı Dr. Selami Oktay tarafından okunan basın açıklamasının ardından konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, öncelikle hekimlerin hastayı görmeden ilaç yazmasının etik olarak ve hukuken yasak olduğunu vurgulayarak, sadece İstanbul’da 157 hekimin hastayı görmeden reçete yazdıkları için şu an yargılandığı bilgisini verdi.

Yusuf Topal’ın ailesinin acılarını paylaştıklarını ancak olayın ardından Sağlık Bakanlığı’nın meslektaşlarını hiçbir gerekçe göstermeden görevden uzaklaştırmasının kabul edilemez olduğunu belirten Prof. Dr. Adıyaman, görevden uzaklaştırma sebebiyle meslektaşlarının sanki suçluymuş gibi gösterildiğini söyledi.

Prof. Dr. Adıyaman, açığa alınan meslektaşlarının görevine yeniden iade edilmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulunduklarını bildirdi.

Basın açıklamasının ardından TTB Merkez Konseyi ve Giresun Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri, Giresun İl Sağlık Müdürü ve görevden uzaklaştırılan Dr. Özlem Yağdıran ile görüştü.

Giresun İl Sağlık Müdürü konunun takipçisi olduklarını belirtirken, Dr. Özlem Yağdıran görüşmede, Sağlık Bakanlığı’nın süreçte kendisini çok yalnız bırakması nedeniyle üzüntü içinde olduğunu ifade etti. Dr. Yağdıran, Türk Tabipleri Birliği’ne ise destekleri için teşekkürlerini iletti.

Giresun’da açığa alınan doktora destek eylemleri: İstanbul

Giresun’da, polis biber gazı sıktığı Yusuf Topal’ın ölümünün ardından açığa alınan doktora destek eylemi yapıldı. İSTAHED Başkan Yardımcısı Şule Güçlü, “Aslında açığa alınan, bakanlığın mevzuatıdır” dedi.

Giresun’da polis biber gazı sıkmasının ardından Yusuf Topal’ın ölmesi nedeniyle açığa alınan doktor Ö.Y.’ye destek için, İstanbul’da eylemi yapıldı.

‘DOKTOR YASAL OLMAYAN İŞLEME ZORLANDI’

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü binasının önünde toplanan bir grup doktor, açığa alınma işlemini protesto etti.

Basın açıklamasını yapan İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Başkan Yardımcısı Şule Güçlü, “Doktor Ö.Y., yasal olmayan, tıbben de sakıncalı bir işleme zorlanmış, bunun üzerine verilen ‘beyaz kod’ çağrısı sonrası yapılan müdahalede hasta yakını kalp krizi geçirip vefat etmiştir” dedi.

‘İYİ HEKİMLİK AÇIĞA ALINDI’

“Vefat eden vatandaşımız için elbette hepimiz çok üzgünüz” diyen Güçlü, “Ancak sonrasında yapılan işlemle ‘iyi hekimlik’ açığa alınmıştır. İlaç yazılması istenen kişinin ikameti ve aile hekimliği İstanbul Güngören’dedir. Meslektaşımıza başvuru yapan kişi hastanın kendisi değil, hastanın eşidir. Bu şekliyle bir hekimin kimlik numarasına tıbbi bir işlem yapması, tedavi uygulaması mümkün değildir” diye konuştu.

Hastayı görmeden ilaç yazan bir doktorun işine son verildiğini söyleyen Şule Güçlü, “Bakanlığımız da bu konuda duyarlı olduğunu bize defaatle yazmıştır, ama buna rağmen bir hekim işinden edilmiştir. Aslında açığa alınan, bakanlığın mevzuatıdır” ifadelerini kullandı.  Dr. Özlem Yağdıran’ın ivedilikle görevine iade edilmesi talebi yinelendi.

İSTAHED’in (İstanbul Aile Hekimleri Derneği) çağrısıyla 1 Ağustos 2018 günü 12.30’da İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasına İstanbul Tabip Odası destek verdi, katılım sağladı. İstanbul Tabip Odası’nı Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Recep Koç ve Dr. Murat Ekmez temsil etti.  “Sağlıkta Şiddete Son” yazılı pankartlar dikkat çekti.

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…