Bombardımanda PKK’nin Şengal sorumlusu Zeki Şengali’nin yaşamını yitirdiği bildiriliyor.

Şengal’in, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) savaş uçakları tarafından bombalandığı belirtildi.

Bombardıman sırasında seyir halindeki bir aracın vurulduğu ve yaralıların olduğu öğrenildi. Ayrıca bölgede insansız hava aracının keşif yaptığı bildiriliyor.

TSK’nın resmi Twitter hesabından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “TSK ve MİB tarafından 15 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilen müşterek operasyonla, kırmızı listede aranan PKK/KCK bölücü terör örgütünün sözde yürütme konseyi üyesi ve Irak kuzeyi Sincar Sorumlusu Mam Zeki Şengali kod adlı İsmail Özden etkisiz hale getirilmiştir” denildi.

Sputnik’e konuşan Şengal Peşmerge Birlikleri Sözcüsü Xelil Şirvan, bombardıman sonucu Şengal Savunma Birlikleri’nden (YBŞ) bir komutanın öldüğünü bazı savaşçıların ise yaralandığını söyledi.

İBADİ’NİN ZİYARETİNDEN SONRA

Bombardımanın dün saat 18.00 sularında başladığını aktaran Şirvan, “Bombardımanın olduğu bölgede YBŞ güçleri bulunuyor. Ölü ve yaralılar var ama sayı olarak tam tespit edemedik. YBŞ’den Mazlum adında bir komutanın bombardımanda öldüğü yönünde bize bilgi geldi” dedi.

Rûdaw’ın aktardığına göre de YBŞ eski komutanı ve Heşdi Şabi’ye bağlı Laleş Birliği komutanı Hal Ali, PKK’nin Şengal Sorumlusu Zeki Şengali’nin bombardımanda yaşamını yitirdiğini söyledi.

Şengal Peşmerge Komutanlığı Komutanı Kasım Şeşo ise, “TSK Bab Şılo yakınındaki Sıkne bölgesinde YBŞ’ye ait bir konvoyu vurdu. Bombalamalada dört araç hedef alındı” dedi.

Bombardıman Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Ankara ziyaretinin ardından başladı. İbadi, “Türkiye’ye Irak içinden yapılacak saldırılara izin vermeyiz” demişti.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…