Meksika’nın yeni hükümeti, ABD ile Meksika arasında kriz olan mülteci sorununa ilişkin bir ‘çözüm’ bulunduğunu duyurdu. Her iki hükümet arasında ABD’ye iltica talebinde bulunan kişilerin talepleri incelenirken, Meksika’da kalması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtiliyor.

1 Aralık’ta Meksika’da göreve başlayacak olan Başkan Andres Manuel Lopez Obrador, “Şimdilik ‘Meksika’da kalınması’ konusunda bir anlaşmaya vardık” dedi. Bu çözümün kısa vadeli olduğunu da söyleyen Obrador, orta ve uzun vadeli çözümün ise bu insanların göçmeyi bırakması olduğunu da sözlerine ekledi. Meksika’nın bütün göçmenlere kucağını açtığını söyleyen Obrador, “Kervan ardından kervan durumunun süreklileşmesi bizim için de bir sorun” dedi.

Trump tehdit etti

ABD Başkanı Trump ise göçmenlere ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ülkemize sadece yasal olarak gelenlere izin vereceğiz. Bunun haricinde çok güçlü politikamız ‘yakala ve tutukla’ şeklindedir. ABD’nin onlarca yıldır süren tacizden sonra artık bu pahalı ve tehlikeli duruma müsamaha göstermesinin bir yolu yok!” ifadesini kullandı. Ekim ayının ortalarında ülkelerini şiddet ve fakirlikten dolayı terk ederek, ABD’ye ulaşmaya çalışan Honduraslılar ABD-Meksika sınırına yaklaştıkça Trump, binlerce askeri sınıra yığmıştı. Ayrıca ABD’ye gelişlerin durmaması durumunda sınırı tamamen kapatacağı yönünde de açıklamalar yapan Trump, ABD’ye illegal yollarla girenlerin iltica taleplerinin de otomatik olarak reddedileceğini belirtmişti. Ancak mahkemeler, bu açıklama ardından Trump’un ‘tedbirine’ şerh koymuştu.

‘Müzakere aşamasında’

ABD ile Meksika arasında böylesi bir anlaşma, seçildiği günden itibaren göçmenlik karşıtı politika yürüten Trump için “zafer” olarak da nitelendiriliyor. Başkan seçildikten sonra göçmen akışını durdurmak için Meksika sınırına bir duvar ördüreceğini ve masraflarını Meksika hükümetine ödettireceği yönünde açıklamalar da yapmıştı. Haberi kamuoyuna duyuran Washington Post gazetesi, Beyaz Saray’ın söz konusu anlaşmaya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadığını ve anlaşmanın müzakere sürecinde olduğunu ve sonuçlanarak imzalanmasını beklediğini de yazdı.

Süreç nasıl işleyecek?

Gazete, Meksika’ya gelen ve ABD’ye iltica talebinde bulunacakların Meksika’da kalacağını, ön görüşme ile kendileri için bir tehlike arz edip etmeyeceğinin tespit edileceğini yazan gazete daha sonra ise ABD’li bir hakim karşısına çıkarak, iltica hakkının tanınıp tanınmayacağının netleştirileceğini biçiminde bir politikanın yürütüleceğine de dikkat çekti. Hakimin duruşmada hemen karar vermemesi durumunda söz konusu kişinin yeniden Meksika’ya giderek, son kararı bekleyeceği de belirtiliyor.İltica talepleri kabul edilemeyenlerin de yeniden Meksika’ya dönemeyeceği, bir sınır dışı hapishanesinde tutularak ülkelerine gönderileceği de belirtildi. ACLU isimli siviltoplum örgütünde çalışan avukatlardan Lee Gelerntise AFP’ye yaptığı açıklamada “İltica talebinde bulunanların Meksika’da kalması onlarıtehlikeye atar” dedi.

 

Kaynak :Yeniyaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…