Trump’dan bu kez de AB’ye ek vergi, Güney Afrika’ya toprak reformu eleştirisi

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa Birliği’nden ithal edilen otomobillere yüzde 25 ek gümrük vergisi getirileceğini söyledi. Batı Virginia’da katıldığı bir seçim kampanyasında Trump, “AB’den ABD’ye gelen tüm otomobillere yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulayacağız” dedi. Yine ABD Başkanı Donald Trump, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin apartheid rejiminin izlerini silmek için planladığı toprak reformunu kilometrelerce öteden ‘eleştirdi’. Johannesburg, Trump’ın ‘beyazların çiftliklerine el koyuyorlar’ diye sunduğu reform girişimi hakkındaki sözlerine tepki gösterdi: Dar görüşlü!

Trump’ın ek vergi açıklamaları, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un otomobil vergilerine ilişkin raporun ertelendiğine ilişkin iddiaların ardından gelirken, The Wall Street Journal’da yer alan habere göre Ross raporun Avrupa Komisyonu, Meksika ve Kanada ile süren görüşmeler sebebiyle ertelendiğini ve yayınlanması için henüz bir tarih belirlenmediğini belirtti.

AB BORSALARI DÜŞÜŞE GEÇTİ

Avrupa borsaları, ABD ve Çin arasındaki ticari gerilimlerin küresel bir ticari anlaşmazlığa yol açabileceği endişelerinin yanı sıra ABD’den gelen AB’ye yönelik yaptırım açıklamalarıyla düşüşle açıldı. ABD-Çin arasındaki ticari gerilimler devam ederken, ABD Başkanı Donald Trump’ın Avrupa Birliği’nden ABD’ye gelen bütün otomobillere yüzde 25 ek gümrük vergisi getireceğini duyurmasının ardından Avrupa endeksleri güne düşüşle başladı.

Asya borsaları ise gün içi işlemlerde, ABD ve Çin arasındaki görüşmelerin etkisi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın eski avukatı Michael Cohen’in vergi yolsuzluğuna ilişkin suçlamaları kabul etmesiyle karışık bir seyir izledi.

ABD borsaları, S&P 500 endeksinin tarihini rekorunu kırmasının ardından yatırımcıların, ABD Başkanı Donald Trump’ın politikaları kapsamında güçlenen ekonomi ve artan kurumsal kârların etkisiyle endekslerde görülen boğa piyasasının süreceği iddialarıyla artışla kapandı.

PETROL FİYATLARINDAKİ ARTIŞ SÜRÜYOR

Petrol fiyatları, ABD’de petrol stoklarındaki düşüş ve dolarda zayıflamanın yanında, ABD’nin İran’a yaptırımlarının etkisiyle küresel arzda beklenen daralmaya bağlı olarak yükseliyor.

Türkiye’nin de akaryakıt fiyatlarını belirmede ölçüt olarak kullandığı Brent hampetrolü günlük yüzde 0.34 artışla varil başına 72.88 dolardan, ABD hafif petrolü de günlük yüzde 0.35 artışla 66.07 dolardan işlem görüyor.

OTOMOBİLDE ANLAŞMA YAPILAMAMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in, yaklaşık bir ay önce Beyaz Saray’da bir araya gelerek yaptığı görüşmenin ardından tarafların bir ticaret savaşından kaçınmalarına yönelik bir dizi önlem üzerinde anlaştığı duyurulmuştu.

Trump, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Avrupa Birliği (AB) ile ticari ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını söyleyerek, “AB’yle gümrükleri karşılıklı kaldırmak ve otomotiv sektörü dışındaki tüm ürünlere uygulanan sübvansiyonları sıfırlamak için çalışacağız” demişti.

Juncker ise, AB üyesi ülkelerin ABD’den daha fazla soya fasulyesi alacaklarını, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalinin de artacağını duyurmuştu.

***

Trump Güney Afrika’yla da kriz çıkardı

Güney Afrika Cumhuriyeti, beyazların üstünlüğünü savunan ırkçı apartheid rejiminin yıkılmasından 24 yıl sonra ülkedeki toprağın büyük kısmına hâlâ beyazların sahip olması nedeniyle toprak reformuna hazırlanıyor. İktidardaki Afrika Ulusal Kongresi (ANC) 12 bin hektardan fazla toprağa sahip olan beyazların durumunu inceleyerek, bu toprakların belli bir kısmına el koymayı planlıyor. Toprak reformu girişimi ülkede gündemin ilk sırasına yerleşirken, tartışmaya kilometrelerce öteden katılan bir kişi tepki çekti: ABD Başkanı Donald Trump…

TRUMP: DIŞİŞLERİ BAKANINA TALİMAT VERDİM

Beyazları üstün gören açıklamalarıyla sık sık ‘ırkçı’ olduğu eleştirisiyle karşılaşan Trump, dün gece Twitter’dan bir mesaj paylaştı. ABD Başkanı mesajında, “Dışişleri Bakanı [Mike] Pompeo’dan Güney Afrika’da toprağa ve çiftliklere el konmasını, kamulaştırmayı ve çok sayıda çiftçinin öldürülmesini yakından incelemesini istedim. “Güney Afrika Cumhuriyeti şimdi beyaz çiftçilerin topraklarına el koyuyor” diyordu.

‘DAR GÖRÜŞLÜ, ULUSU BÖLMEYİ AMAÇLIYOR’

Trump’ın bu sözleri Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Johannesburg’da tepki çekti. Güney Afrika Cumhuriyeti hükümetinden yapılan açıklamada “Sadece ulusumuzu bölmeyi amaçlayan ve bize sömürgeci geçmişimizi hatırlatan bu dar görüşlü algıyı tamamen reddediyoruz” denildi.

‘TRUMP’A YETERLİ BİLGİ VERİLMEMİŞ’

Devlet televizyonu Amerikan Büyükelçiliği’nden Trump’ın sözlerine açıklık getirmesinin isteneceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa’nın sözcüsü Khusela Diko ise ABD Başkanı’nın henüz planlama aşamasındaki toprak reformu konusunda yeterince bilgilendirilmediğini söyledi; “Konuyu diplomatik kanallardan ele alacağız” dedi.

TOPRAK REFORMU NE ÖNGÖRÜYOR?

Güney Afrika’da ırkçılıkla mücadelenin sembollerinden biri olan ve uzun yıllar Nelson Mandela’nın liderliğini yaptığı ANC, toprak reformu planını geçen hafta açıklamıştı. İktidardaki partinin lideri Gwede Mantashe, “12 bin hektardan fazla toprağa sahip olmamalısınız ve dolayısıyla, eğer daha fazla toprağınız varsa, buna tazminatsız olarak el konmalı” demişti.

Bu çağrı henüz devlet politikası olarak resmiyet kazanmış değil. Ancak apartheid’ın 1994’te yıkılmasına rağmen toprak reformunun hayata geçirilmemesi sonucunda, ülkedeki toprakların büyük kısmı hâlâ beyazların malvarlığında. Bu durum ülkede geniş çevreler tarafından, yüz yıllar süren sömürgeci yönetimlerin ve ırkçı ayrımcılığıın bir devamı olarak görülüyor.

SEÇİM ÖNCESİ KRİTİK VAAT

ANC’nin anayasayı değiştirip toprağı yeniden dağıtma planı bazı yatırımcıların da tepkisini çekmiş durumda Güney Afrika Cumhuriyeti’nin para birimi olan rand değer kaybederken, ANC parlamenter bir süreç yürüterek yatırımcıların endişelerini gidermeye çalışıyor.

Toprak reformu tartışması, önümüzdeki yıl düzenlenecek genel seçim öncesinde de kilit bir mesele olarak görülüyor. Zira solcu Ekonomik Özgürlük Savaşçıları partisi, hızlı bir toprak reformu sürecini en önemli seçim vaatlerinden biri olarak sunuyor.

 

Kaynak: Gazete Duvar

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…