Trump’a tepki gösteren McGurk soruyor: Pompeo nerede?

Beyaz Saray’dan Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna dönük olası operasyonuna destek gelmese de ABD’nin bölgeden askerlerini çekmeye başlamasına ABD’nin önceki dönem IŞID’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ten sert tepki geldi. Trump’ı “bilgi sahibi olmadan ve kimseye danışmadan karar almak” ile suçlayan McGurk, 2018’deki çekilme kararını hatırlatarak alınan son kararın “bir tekrardan daha vahim” olduğunu belirtti. McGurk, “Trump, yabancı bir lider ile bir telefon konuşmasının ardından Rusya, İran ve IŞİD’e bir hediye vermiştir” dedi.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki telefon görüşmesi sonrası Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye operasyonu için Beyaz Saray’dan gelen açıklamalara ABD’nin önceki dönem IŞID’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ten tepki geldi.

McGurk’ün açıklamaları bir kez daha Trump ile ülkedeki diğer yöneticilerin görüş ayrılığına işaret ediyor.

Beyaz Saray’dan açıklama, Pentagon sessiz

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yakın zamanda operasyon düzenleyeceği ancak ABD’nin bu operasyona destek vermeyeceği kaydedilmiş, Amerikan askerlerinin bölgeden çekileceği aktarılmıştı.

Bu açıklamaya karşın ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan ses yok.

McGurk: Trump yine danışmadan karar aldı

Beyaz Saray’ın açıklamasını Twitter hesabı üzerinden değerlendiren McGurk, Trump’ı “bilgi sahibi olmadan ve kimseye danışmadan karar almak” ile suçladı.

McGurk, “Donald Trump bir başkomutan değil. Bilgi sahibi olmadan veya danışmadan dürtüsel kararlar veriyor. Askeri personeli tehlikenin kucağına takviyesiz gönderiyor. Yüksekten atıp tutuyor ve sonra da düşmanları blöfüne yanıt verdiğinde veya sert bir telefon konuşması yaşadığında müttefiklerimizi açıkta bırakıyor” dedi.

Trump’ın Aralık 2018’de Suriye’den çekilme kararı sonrası tepki olarak görevinden istifa ettiğini hatırlatan McGurk, Trump’ın son çekilme kararının ise “bir tekrardan daha vahim” olduğunu kaydetti.

McGurk’ün değerlendirmesi şöyle:

“Beyaz Saray’ın bu gece, Trump’ın Erdoğan ile konuşmasının ardından yaptığı Suriye ile ilgili açıklaması bölgede olan biten hiçbir şeyin kesinlikle anlaşılmadığını ortaya koyuyor. ‘Birleşik Devletler’ hiçbir IŞİD’liyi tutsak olarak tutmuyor. IŞİD’liler, Trump’ın Türkiye’ye tepside sunduğu DSG tarafından tutuluyor.

“Devlet ve savunma bakanlığı müfettişlerince yeni bir IŞİD çıkışının çekirdeği olabileceği yönündeki uyarılar yaptıkları Hol Kampı’ndaki 60 bin tutsağı Türkiye’nin idare edecek ne niyeti ne arzusu ne de kapasitesi var. Diğer türlüsüne inanmak ulusal güvenliğimize yönelik pervasızca kumar oynamak oluyor.

“Türk önerisi ‘güvenli bölge’ Türkiye’nin sınırını etkin bir şekilde Suriye’ye doğru 30 km ilerletmesi anlamına geliyordu; buna Hıristiyanlar, Kürtler ve diğer savunmasız azınlıkların bulunduğu bölgeler de dahil. Diplomatlarımız böyle bir felaketin önüne geçmeye yönelik bir plan üzerinde çalışıyorlardı. Pompeo nerede?

“Aslında Birleşik Devletler yetkilileri DSG’yi, Suriye tarafındaki tüm savunma bariyerlerini kaldıran ‘güvenlik mekanizması’ planına dahil ederek olası bir Türk istilasına karşı önlemek istedi. ABD Avrupa Komutanlığı (EUCOM) bunu dün yayınladı. Acaba Trump’a bu plan ile ilgili bilgi verilmiş miydi?

“Söz konusu politikayı benim yürüttüğüm dönemde de Trump benzer fevri bir karar vermişti. Ben bunun üzerine istifa ettim ve bu karşı duruşumun her kelimesinin arkasındayım. Bu gece üzücü bir tekrardır fakat ABD yetkililerinin DSG’yi kalmayı planladığımıza yönelik ikna ettiği düşünülürse durum bir tekrardan daha vahimdir.

“Genel resme bakıldığında ABD dış politikalarının kalbinde benzer bir arıza görüyoruz: Asgariye odaklanan bir başkan için en aşırı hedeflerin gerçeklerine bir de değerlendirme, seçenekler geliştirme veya koşullara hazırlanmaya yönelik süreçlerin yoksunluğu ekleniyor. Personelimiz en ufak ihtilaflı durumlarda ortada kalıyor.

“Kısacası: Bu gece Trump, yabancı bir lider ile bir telefon konuşmasının ardından Rusya, İran ve IŞİD’e bir hediye vermiştir.”

Kaynak: KARINCA

 

İlginizi çekebilir