Trump: Bağdadi’nin 1 numaralı halefi de öldürüldü

ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin ardından örgütün yeni lideri olması muhtemel bir kişini daha öldürüldüğünü açıkladı. Trump, ismini açıklamadığı IŞİD üyesinden ‘Bağdadi’nin bir numaralı halefi’ diye söz etti.

ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi’nin ‘bir numaralı halefinin de öldürüldüğünü’ açıkladı. Trump, ismini vermediği bu kişinin Amerikan askerleri tarafından öldürüldüğünü ‘teyit ettiğini’ belirttiği tweet’te, “Büyük ihtimalle en üst mevkiyi alacaktı – Şimdi o da öldü!” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı, sözünü ettiği kişinin ismini vermedi.

Son olarak, IŞİD’in sözcüsü Ebu Hasan El Muhacir’in de öldürüldüğü iddiası ismi açıklanmayan bir Amerikan Dışişleri yetkilisi tarafından doğrulanmıştı. ABD’li yetkili, ilk olarak Suriye Demokratik Güçleri Komutanı Mazlum Kobani’nin pazar gecesi gündeme getirdiği iddia hakkında, “Önce Bağdadi’nin hafta sonunda ölümü, ardından da Bağdadi’nin iki numaralı isimlerinden Ebu Hasan El Muhacir’in Halep vilayetindeki Cerablus’ta ölümü, ABD güçlerinin operasyonlarının bir sonucudur” demişti.

Muhacir’in Cerablus’ta düzenlenen bir hava saldırısıyla öldürüldüğü belirtiliyor.

Bununla birlikte, Bağdadi’nin ölümünün ardından örgütün din işlerinden sorumlu Hacı Abdullah el Afari lakaplı Abdullah Kardaş’ın yeni lider olarak belirlendiği de iddia edilmişti.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir