Trump ABD yaptırımlarını açıkladı

Trump, ‘ABD, Suriye’de bu çirkin adımlara olanak veren, kolaylaştıran ve bunları finanse eden kişileri hedef almak için ekonomik yaptırımları saldırgan bir biçimde kullanacaktır.’ dedi

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye Suriye’de başlattığı askeri harekat nedeniyle uygulamayı planladığı yaptırımların ayrıntılarını açıkladı. Yazılı açıklama yapan Trump, kısa süre içinde bir başkanlık kararnamesi çıkararak Türkiye’ye yaptırım uygulamayı planladığını duyurdu. Buna göre ABD, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki istikrarsızlaştırıcı adımlarına katılan mevcut ve eski yetkililer ile diğer şahıslara” yaptırım uygulayacak.

Çelikteki gümrük vergisini yeniden yüzde 50 oranına yükseltecek, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasına ilişkin müzakerelerine son verilecek.

Açıklamada, “Bu kararname ABD’nin, ciddi insan haklarına karışmış olan, ateşkesi engelleyen, yerinden olan kişileri evlerine dönmekten alıkoyan, sığınmacıları zorla ülkesine gönderen veya Suriye’de barışı, güvenliği ve istikrarı tehdit edenlere karşı güçlü ek yaptırımlar dayatmasının önünü açacak. Kararname, aralarında mali yaptırımların, malvarlıklarının bloke edilmesinin ve ABD’ye giriş yasağı getirilmesinin de bulunduğu geniş çaplı sonuçlara izin verecek” ifadeleri kullanıldı.

‘SIĞINMACILARIN DÖNÜŞÜ GÖNÜLLÜ VE ONURLU OLMALI’

IŞİD halifeliğinin kendi döneminde bitirildiğini belirten Trump, “Türkiye bu kazanımları tehlikeye atmamalı. Türkiye ayrıca sivillerin, özellikle de Suriye’nin kuzeydoğusundaki kırılgan durumdaki etnik ve dini azınlıkların korunmasına öncelik vermeli” dedi.

“Sivillerin ayrım gözetilmeksizin hedef alınması, sivil altyapının tahrip edilmesi ve etnik veya dini azınlıkların hedef alınması kabul edilemez” diyen Trump, Türkiye’nin ele geçirdiği bölgelere Suriyeli mültecileri yerleştirme planını da eleştirdi. Trump, “Aynı zamanda, sığınmacıların dönüşü güvenli, gönüllü ve onurlu bir şekilde sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı ‘IŞİD’i yüzde yüzünü yendikten sonra askerlerimizin çoğunluğunu Suriye’den çıkardım. Bırakın Suriye ile Esad Kürtleri korusun ve kendi toprakları için Türkiye ile savaşsın’ dedi.

‘TÜRKİYE İSTİLASININ İNSANİ ETKİLERİNİ YATIŞTIRMIYOR’

Donald Trump, “Türkiye’nin askeri harekatı sivilleri tehlikeye atıyor ve bölgede barışı, güvenliği ve istikrarı tehlikeye atıyor” deyip şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a son derece açıkça anlattım; Türkiye’nin bu adımı bir insani krize ve olası savaş suçlarına zemin hazırlıyor. Türkiye, dini ve etnik azınlıklar dahil sivillerin güvenliğini garanti altına almalı ve bölgedeki IŞİD teröristlerinin tutukluğundan şu an sorumlu veya gelecekte sorumlu olacak. Ne yazık ki Türkiye, istilasının insani etkilerini yatıştırıyor gibi görünmüyor. ABD, Suriye’de bu çirkin adımlara olanak veren, kolaylaştıran ve bunları finanse eden kişileri hedef almak için ekonomik yaptırımları saldırgan bir biçimde kullanacaktır. Eğer Türk liderler bu tehlikeli ve yıkıcı yoldan gitmeye devam ederse, Türkiye’nin ekonomisini hızla yok etmeye tamamen hazırım.”

Trump’ın açıklaması Türkiye’ye karşı farklı yaptırım tasarılarının hazırlandığı Kongre’nin toplanmasından bir gün önce geldi.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir