Çorlu’da 24 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının yaşandığı hattın bakımı için 6 Temmuz’da yapılacak ihalenin iptal edildiği ortaya çıktı.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yaşanan tren kazasında 24 kişi hayatını kaybederken gözler katliam gibi kazanın nedenlerine çevrildi.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “En son yılda bir kez yapılması gereken kontroller nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış” derken yoğun yağışa vurgu yaptı.

Evrensel’e konuşan Makine Mühendisleri Odası Çorlu Temsilcilik Sekreteri Birtan Altan, “İlk görgü tanıkları ve fotoğraflardan edindiğimiz ilk izlenim, yoğun yağış sonrası yanlış hesaptan dolayı yetersiz olan menfezin taştığı yönünde. Bundan dolayı ray alt yapısı zayıflıyor veya bozuluyor. Burada ya hesap hatası ya da uygulama hatası var” dedi.

HATTI UNİTEK İNŞAAT YENİLEDİ

Evrensel’de yer alan habere göre hattın yenilenmesini gerçekleştiren şirketin Unitek İnşaat olduğu öğrenildi. 2014 yılında Sirkeci-Uzunköprü Hattı Halkalı-Çerkezköy İstasyonları altyapı iyileştirilmesi ikmal inşaatı ihalesini alan Unitek’in, web sitesinde yer alan bilgiye göre 27 Ocak 2014-31 Aralık 2014 arasında tamamlanan çalışmalarda köprüler, menfezler, istinat duvarları, fore kazık, ve drenaj kanalları yapıldı.

Unitek İnşaat’tan henüz konuya dair bir açıklama yapılmadı.

BAKIM İHALESİ İPTAL EDİLDİ

Devlet Demir Yolları’nın 11 Haziran tarihinde ilan vererek İstanbul Halkalı-Tekirdağ Muratlı arasındaki tren yolunun bakımı için 6 Temmuz’da yapılacak ihaleyi duyurduğu öğrenildi. Tren yolundaki bakımın yapılması için çıkılan ihale 21 Haziran 2018’de iptal edildi.

EKAP’ta yer alan bilgiye göre ihalenin iptal nedeni ‘Ödenek tahsis emri çıkmaması.’

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…