Çorlu 2. Sulh Ceza Hakimliği, 25 kişinin hayatını kaybettiği tren faciasıyla ilgili kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karara yapılan itirazı reddetti. Faciada 9 yaşındaki çocuğunu kaybeden Mısra Öz ise karara tepki gösterdi

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde geçen 8 Temmuz’da meydana gelen ve 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin de yaralandığı tren faciasıyla ilgili Çorlu 2. Sulh Ceza Hakimliği, TCDD yetkilileri hakkında verilen takipsizlik kararına karşı yapılan itirazı reddetti. Twitter’da Sosyal Hukuk adlı hesabın paylaştığı bilgiye göre, Çorlu 2. Sulh Ceza Hakimliği, TCDD yetkilileri hakkında verilen takipsizlik kararına karşı yapılan itirazı reddetti. Bu sırada Çorlu’da yakınlarını kaybeden aileler tarafından adliye önünde başlatılan ‘adalet nöbeti’ de sürüyor. Adalet nöbeti takipsizlik kararı kaldırılana kadar devam edecek. Adalet mücadelesinde kararlı olan aileler, “Buna sessiz kalmayacağız, bu hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz” dedi.

İhmali olanlar açıklansın

Tren faciasında çocuğu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz, yaptıkları başvurunun reddedilmesine tepki gösterdi. Bir haftayı aşkın süredir nöbet eylemini sürdüren Mısra Öz, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “7 gün oldu adliye önündeyiz. Bugün hakim ile görüşmek istedim. ‘Görüşmeyeceğim’ dedi. Teşekkür edip çıktım. Takipsizlik kararını kabul etmiyoruz. Bana sorumlu tutmadıkları ‘TCDD üst yönetimi’nin görev tanımını ve bunların kim olduğunu açıklasınlar.”

Asıl sorumlular nerede?

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde geçen yıl 8 Temmuz’da Uzunköprü-Halkalı seferini yapan trenin vagonları, altı boşalan menfezden geçtikten sonra devrilmiş, 25 kişihayatını kaybetmişti. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde geçen yıl 8 Temmuz’da 25 kişinin hayatını kaybettiği yüzlerce insanın yaralandığı tren faciası için Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmada, siyasetçiler, bürokratlar, TCDD’nin üst yönetimi yer alan kişiler hakkında da kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmişti. Bunun için aileler karara itiraz ederek faciadan sadece 4 kişinin sorumlu tutulmaması gerektiğini, gerçek sorumluların da yargılanmasını istemişti. Ancak ailelerin bu taleplerine ret yanıtı verildi.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…