Transparan kıyafet giyen kadın sanatçı Rania Yusuf’a 5 yıl hapis cezası isteniyor

Mısırlı kadın sinema sanatçısı Rania Yusuf’a, Uluslararası Kahire Film Festivali’nin kapanış programına vücut hatlarını ve bacaklarının bütününü gösteren transparan kıyafetlerle katılığı iddiasıyla dava açıldı.

Dava, bir grup avukatın “Rania Yusuf’un davranışı hukukun alenen ihlali, Mısır halkını küçümseme ve Mısırlı kadınların adını lekeleme” şikayeti üzerine başlatıldı. Şikayet başvurusunun ardından harekete geçen Mısır Başsavcılığı, kadın oyuncunun 12 Ocak’ta hakim karşısına çıkarılmasına karar verdi.

Rania Yusuf’a “ahlaksızlık, fesat çıkarma, müstehcen davranışlarda bulunma ve toplumda kötülüğü yayma” suçlamaları yöneltiliyor.

Müştekiler 45 yaşındaki kadın sanatçı Rania Yusuf’a yöneltilen suçlamaların Mısır ‘Fuhuşla Mücadele Kanunu’ hükmünce yargılanmasını talep etti.

Kadın oyuncu hakkındaki suçlamalar mahkemece kabul edilirse 5 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Mısır Profesyonel Meslekler Sendikası: Soruşturma açılacak

Öte yandan aktris Yusuf’un kıyafet tercihi Mısır Profesyonel Meslekler Sendikası’nı da harekete geçirdi.

Sendikadan yapılan açıklamada, Kahire Film Festivali’ne iştirak eden misafirlerden bazılarının ‘uygunsuz kıyafetlerinin’ ve ‘teşhirinin’ endişe kaynağı olduğu dile getirildi.

Birçoklarına göre aktristin tarzının Arap kültüründen uzak ve adeta şoke edici olduğu belirtilen açıklamada ayrıca, “Festivalin bazı misafirlerinin dış görünüşü toplum gelenekleri, değerleri ve ahlaki yapısı ile bağdaşmamaktadır. Festivalin rolüne ve üyelerinin davranışından sorumlu olan sendikamıza da zarar vermiştir.” ifadeleri yer aldı.

Mısır Profesyonel Meslekler Sendikası, Rania Yusuf’un söz konusu davranışıyla ilgili soruşturma açılacağını da bildirdi.

Bu yıl 40’ıncısı düzenlenen Uluslararası Kahire Film Festivali’nin final seremonisi 29 Kasım’da başkent Kahire’deki Opera binasında gerçekleştirilmişti.

İlginizi çekebilir