Trabzon’da HES borusu patladı: 6 kişi hayatını kaybetti

Trabzon Araklı’da sağanak sonrasında HES borusunun patlaması sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya yükseldi. 4 yurttaş için arama çalışmaları devam ediyor

Trabzon’un Araklı ilçesi Yeşilyurt Mahallesi’nde, şiddetli yağış sonrası bir HES borusu patladı. Patlamanın ardından yoğun su akışı nedeniyle mahallede taşkın meydana geldi. DHA’nın aktardığına göre, jandarma, AFAD, itfaiye, belediye ve sağlık ekiplerinin sevk edildi. Diğer yandan mahallede mahsur kalan insanlar olduğu yönünde ihbar yapıldı. Mahsur kalanlar için kurtarma çalışması başlatıldı.

Taşkın nedeniyle yolları kapanan mahalleye karadan ulaşılamıyor. Suya kapılan araç ve iş makineleri sürüklenirken, ilçede okul ve işyerleri ile evler sular altında kaldı, 4 ev yıkıldı. Yıkılan evlerin enkazında kalanlar olabileceği belirtiliyor. Kurtarma ekiplerinin havadan bölgeye ulaşabilmesi için askeri helikopter talep edildi. Ekipler karadan bölgeye ulaşmak için çalışma yürütürken Trabzon Valiliği bünyesinde de bir kriz merkezi oluşturuldu.

“HES borusunda arıza oldu”

Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün bilgilendirmesi ile ilçede yaşayan yurttaşlara uyarıda bulunduklarını belirtti. Çebi, bölgede daha önce de sel felaketi yaşandığını belirtti. Çebi, daha önce de bölgede sel felaketi yaşandığını belirterek “Yine aynı alana yoğun yağmur yağdı ve HES borusunda da arıza olunca bölgede felaket yaşandı. Araçlarımız da daha önceden buralarda çalışıyorlardı. Onlar da sular altında kaldı” dedi.

Çebi, helikopter çağırdıklarını, bir kişiden hâlâ haber alınamadığının altını çizerek “Sıkıntımız büyük. Bütün birimler burada acil eylem planı oluşturuldu. Helikopter takviye edildi. Orada mahsur kalan vatandaşlarımızı da alacağız. Vatandaşlarımız yeni yağışlara hazırlıklı olsunlar, dikkatli olsunlar diye uyarılarda bulunuyoruz” dedi.

Trabzon Valiliği’nden açıklama

Trabzon Valisi  İsmail Ustaoğlu yaptığı açıklamada 6 yurttaşın hayatını kaybettiği, 4 yurttaş için de arama çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Sendika.Org

İlginizi çekebilir