Trabzon Araklı’daki HES faciası: 6 ölü 4 kayıp

Trabzon’un Araklı ilçesi Çamlıktepe mahallesinde şiddetli sağanak yağışlar sonrası bir hidroelektrik santralinin (HES) borusu patladı.

Yerel basının geçtiği bilgilere göre olay sonrası oluşan sel suları nedeniyle ilk belirlemelere göre 7 kişi sele kapılarak kaybolurken, kayıp kişilerden Ali Abdullah’ın cansız bedenine ulaşıldı. Trabzon DSİ Bölge Müdürü Akçalı yaptığı açıklamada, “Araklı’da 2 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi aranıyor” dedi.

Öğle saatlerinde Araklı ilçesi Çamlıktepe Mahallesi’nde meydana gelen olayın resmi bilgiye göre, bölgede yaşanan şiddetli sağanak yağışlar nedeniyle bir hidroelektrik santralinin borusu patladı. Patlama sonrasında mahallede su taşkınları yaşanırken, ilk belirlemelere göre 4 kişi sele kapılarak kayboldu. Bölgeye AFAD, itfaiye, belediye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kayıpları arama çalışmaları sonrasında Ali Abdullah isimli vatandaşa ölü olarak ulaşıldı.

VALİLİK: 6 KİŞİ ÖLDÜ 4 KİŞİ KAYIP

Akşam saatlerinde Valilikten yapılan açıklamada HES borusu patlamasıyla oluşan selde 6 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin de kayıp olduğu duyurdu.

VALİLİK’TEN İLK AÇIKLAMA: KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Trabzon Valiliği bugün Araklı ilçesinde bir vatandaşın ölümü, 3 yurttaşın da kayıp olduğu sel afeti sonrasında bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada “İlimiz Araklı İlçesi Çamlıktepe ve Yeşilyurt Mahallelerinde yoğun yağış nedeniyle oluşan sel felaketi sonrası Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu başkanlığında Araklı Kaymakamlığında kriz masası oluşturulmuştur. Olay yerinden alınan ilk bilgilere göre Çamlıktepe Mahallesinde 4 ev ve işyeri yıkılmış, 1 vatandaşımızın cesedine ulaşılmıştır. Haber alınamayan vatandaşlarımıza ulaşma çalışmalarımız devam etmektedir” denildi.

DAHA ÖNCE DE SEL FELAKETİ OLMUŞTU
Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün bilgilendirmesi ile ilçede yurttaşlara uyarılarda bulunduklarını belirterek daha önce de sel afeti yaşanan mahallede yeni bir afetle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Çebi, “Daha önce de aynı bölgede sel felaketi olmuştu. Yine aynı alana yoğun şekilde yağmur yağdı ve HES borusunda da arıza olunca bölgede felaket oldu. Araçlarımız da daha önceden burada çalışıyorlardı. Onlar da sular altında kaldı. Helikopter çağırdık orada bulunanları kurtarsınlar diye. Bir vatandaşımızdan haber alamadık hala. Sıkıntımız büyük. Bütün birimler burada acil eylem planı oluşturuldu. Helikopter takviye edildi. Orada mahsur kalan vatandaşlarımızı da alacağız. Vatandaşlarımız yeni yağışlara hazırlıklı olsunlar, dikkatli olsunlar diye uyarılarda bulunuyoruz” ded.

Kaynak: Artı Gerçek

 

İlginizi çekebilir