Ankara’da Halkevleri’ne yönelik operasyona karşı toplumsal muhalefetin geniş bir yelpazesinden çok sayıda temsilci Halkevleri Genel Merkez binasındaki basın toplantısında bir araya geldi

Ankara’da Halkevleri’ne yönelik operasyon ve gözaltılara karşı Halkevleri Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısına Halkevleri Eş Genel Başkanları Dilşat Aktaş ve Nuri Günay’ın yanı sıra toplumsal muhalefetin geniş bir yelpazesinden çok sayıda temsilci katıldı.

Açıklamaya Halkevleri önceki dönem Genel Başkanı ve HDP Milletvekili Oya Ersoy, Halkevleri GYK üyeleri aynı zamanda CHP milletvekilleri Ali Şeker ve Orhan Sarıbal, Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Erkan Baş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP milletvekilleri Yıldırım Kaya, Mahmut Tanal, Ali Haydar Hakverdi, Sezgin Tanrıkulu, Orhan Sümer, Suat Özcan, Necati Tığlı, Ayhan Barut, Abdurrahman Tutdere, Neslihan Hacıoğlu, Özgür Ceylan, KESK MYK üyesi İlhan Yiğit, SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, Devrimci 78’liler Genel Başkanı Hüseyin Esen, ÖDP Başkanlar Kurulu’ndan Pelin Bektaş, ÖDP PM üyesi Ozan Sürer, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan ve Genel Sekreteri Turgay Özkan, EHP Merkez Komitesi adına Can Ersoy, EMEP Ankara İl Örgütü adına Fikret Aslan, Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Vedat Bulut ve ATO Sekreteri Ali Karakoç ile Tüm Emekli Sen, SEP PM üyesi Emrecan Konyalı, İHD Ankara Şube Yöneticisi ve MYK üyesi Nuray Çevirmen, İHD Genel Merkez Yöneticisi İsmail Boyraz, Birleşik Devrimci Parti Ankara İl Başkanı Gültekin Koşdemir katıldı.

“Daha fazla kadınla birlikte örgütlenerek mücadelemize devam edeceğiz”

Basın toplantısının açılış konuşmasını Halkevleri Kadın Sekreteri Nebiye Merttürk yaptı. Merttürk, operasyonda gözaltına alınan dört Halkevi şube başkanının da kadın olduğuna dikkat çekerek “Daha fazla kadınla birlikte örgütlenerek mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

“Halkın hakları için mücadeleye devam edeceğiz”

Merttürk’ün ardından söz alan Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş, kamu yararına bir dernek olduğu için İçişleri Bakanlığı’ndan pek çok müfettişin gelip Halkevleri’nde denetimler gerçekleştirdiğini ve iktidarın bu denetimleri bir tür baskı ve sindirme aracına dönüştürdüğüne dikkat çekti.

Geçtiğimiz aylarda Halkevleri şubelerinin “izinsiz eğitim-öğretim faaliyeti yürütmek” gerekçesiyle mühürlendiğini anımsatan Aktaş, Halkevleri’nin Türkiye genelinde ekonomik krize karşı “Halk ödemeyecek” kampanyası yürüttüğünü belirtti. Kampanyayla toplu işten çıkarmaların yasaklanmasını, maaşlara zam yapılmasını, İşsizlik Fonu’nun sermayeye peşkeş çekilmemesini, ekonomik krizin yarattığı yıkım karşısında kadınların haklarının korunmasını talep ettiklerini söyleyen Aktaş, kampanyanın iktidarı rahatsız ettiğini belirtti. Aktaş, tüm baskılara rağmen Halkevleri’nin geçmişte olduğu gibi bugün de emeğin ve işçi sınıfının çıkarları için mücadele etmeye devam edeceğini vurguladı.

“Tüm iktidarlar geçicidir, Halkevleri kalıcıdır”

Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay ise AKP tarafından sosyalist olmanın sayıldığı günlerden geçildiğini belirterek “Sosyalist kimliğimizi savunmaya devam edeceğiz” dedi. Günay, “İktidara muhalefet etmek suçmuş gibi lanse ediliyor, suç değildir demokrasidir” dedi. Halkevleri’nin 86 yıllık geçmişini anımsatan Günay, “Unutulmamalıdır ki tüm iktidarlar geçicidir, Halkevleri kalıcıdır” dedi. Günay, Halkevleri’nin yalnızca yöneticileri ve üyelerinden ibaret olmadığını, bugün dayanışmaya gelen herkesle bir bütün olduğunu kaydetti.

“Halkevleri’nin 87 yıllık tarihi faşizme karşı demokrasi mücadelesinin tarihidir”

Halkevleri Eski Genel Başkanı HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ise “Bu Halkevleri’ne yönelik ilk saldırı değil, bundan öncekileri püskürttük” dedi. Ersoy, operasyonun yerel seçimlere yaklaşılırken yapıldığına dikkat çekerek “Ankara’yı kazanma derdinde olan AKP iktidar Halkevleri’ni kendilerine tehdit olarak görüyor, görsünler. Çünkü biz neoliberal politikaları koç başı yapan, gericiliğin at başı olan bir iktidarın karşısında eşitlik için özgürlük için barış için ve halkın hakları için mücadele etmeye her zaman devam ettik. Halkevleri’nin 87 yıllık tarihi faşizme karşı demokrasi mücadelesinin tarihidir. Halkevlerinin üyeleri bunun bilincindedir. Bu gerici, faşist diktatörlük kaybedecek. Karşılarında ne isterlerse yapabilecekleri bir ülke yok” dedi.

“Saray rejimi yarattığı yokluğun duyulmasını istemiyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da “Yapılan şey bütün muhalefete saldırıdır” diyerek sözlerine başladı. Ağbaba, şöyle konuştu: “Krizin derinleştiği, yolsuzluğun her gün görüldüğü bir yerde Halkevleri’ne saldırının da beklenen bir şey olduğunu söylemek lazım. Çünkü hükümet, Saray rejimi kendi yapmış olduğu yolsuzluğun, kendi yaratmış olduğu yokluğun duyulmasını istemiyor. Bu rejime karşı, faşizme karşı hep beraber olacağımızı söylemek isteriz. CHP olarak her zaman Halkevleri’nin yanında olduğumuzu, ona yapılan saldırılara karşı her zaman Halkevleri ile dayanışma içinde olduğumuzu söylemek isteriz. Bu saldırıya karşı sizlerle birlikte duracağız.”

“Bu saldırıyı biz de üzerimize alıyoruz”

Ağbaba’nın ardından söz alan TİP Milletvekili Erkan Baş “Halkevleri’ne yönelik operasyon bir demokratik kitle örgütünün, bir muhalefet odağının tek başına hedef olması anlamına gelmiyor. Halkevleri nezdinde iktidar tarafından hedef alınan boyun eğmezlik, baş eğmezlik, kararlı ve inatçı bir mücadeledir” dedi.

Halkevleri’nin AKP iktidarına karşı mücadelede ön saflarda olduğunu belirten Baş, “Halkevleri, yoksul mahallelerinde direnen emekçidir. Halkevleri krizin faturası ödetilmek istenen işçinin sığınağıdır, dayanışma mekanıdır, mücadele merkezidir” ifadelerini kullandı. İktidar mensuplarının kendi çocuklarını yurtdışında okuttuğunu belirten Baş, “Halkevleri yoksul mahallelerde aydınlanmanın, laikliğin kalesidir” dedi. Baş, Halkevleri’ne yönelik operasyonun planlı bir saldırının bir parçası olduğuna dikkat çekerek, “O yüzden bu saldırıyı biz de üzerimize alıyoruz” dedi ve Halkevleri’nin yanında olduklarını belirtti.

“Oradaki dört kişiyle de gurur duyuyorum”

Gözaltına alınanlardan Seher Gümüşay’ın eşi Hasan Gümüşay, Türkiye’de iddialarının aksine kriz olduğunu belirterek “Bu ülkede kriz var. Halkevleri ve ezilen halklar, bunların karşısında olduğu sürece iktidara kriz yaşatıyorlar” dedi.

Gözaltına alınanlardan Dilara Doğanbaş’ın babası ise “Hak, hukuk, adalet, özgürlük adına ne mücadele varsa ben kızımın arkasındayım ve oradaki dört kişiyle de gurur duyuyorum. Kesinlikle boyun eğmeyeceğiz. Teslim olmayacağız, bunu da bilsinler” dedi.

“Dün olduğu gibi bugün de Halkevleri’yle omuz omuzayız”

Son olarak söz alan KESK MYK üyesi İlhan Yiğit ise tüm emek ve demokrasi güçleri gibi KESK’in de Halkevleri ile omuz omuza olduğunu belirtti. Yiğit önümüzdeki süreçte Halkevleri’nin de içinde bulunduğu emek ve demokrasi örgütleriyle beraber yürütecekleri ekonomik krize karşı ortak mücadelede yan yana olacaklarını belirterek “Dün olduğu gibi bugün de Halkevleri’yle omuz omuzayız, yarın da olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Sendika.Org

 

 

a

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…