Toplumsal cinsiyet eşitliğinde ‘kaplumbağa hızı ile hareket ediliyor’

Avrupa Cinsiyet Eşitliği Enstitüsü, 2019 yılı Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ni yayımladı. Endekse göre AB’nin cinsiyet eşitliğini sağlamada “kaplumbağa hızı ile hareket ettiği” değerlendirmesi yapıldı.

Avrupa Cinsiyet Eşitliği Enstitüsü (EIGE) 2019 yılı Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ni yayımladı.

Endeks, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin cinsiyet eşitliği alanında ne kadar kademe katettiğini gösteriyor.

Üye ülkelere 1 ila 100 arasında puan verilen endekste, ülkelerin puanları iş, para, bilgi, zaman, güç ve sağlık alanlarına ek olarak kesişen eşitsizlikler ve kadınlara yönelik şiddet parametreleri dikkate alınarak hesaplandı.

Euronews’ün haberine göre AB’nin cinsiyet eşitliği sağlamada, “kaplumbağa hızı ile hareket ettiği” değerlendirmesi yapıldı.

Endekste AB’nin ortalama puanı 100 üzerinden 67.4 olarak hesaplandı ve AB’nin cinsiyet eşitliği için katedecek uzun bir yolu olduğu ifade edildi.

Endekse göre cinsiyet eşitliğinin en çok sağlandığı ülke, 100 üzerinden 83.6 puanla İsveç oldu.

İsveç’i 77.5 puanla Danimarka izlerken, 51.9 puanla Macaristan ve 51.2 puanla Yunanistan ise sıralamanın sonlarında yer aldı.

Hazırlanan verilere göre AB’nin ortalaması 2005 yılından bu yana yalnızca 5.4 puan artış gösterdi.

Cinsiyet eşitliğine en yakın alanlar 88.1 puan ile sağlık ve 80.4 puan ile para (kadın-erkek ücret eşitliği vs.) oldu.

Güç (karar verme mekanizmalarında bulunma vs.) ise 51.9 puan ile eşitliğe en uzak ancak en büyük ilerlemenin sağlandığı alan olarak görüldü.

En büyük ilerlemenin yaşandığı ülkeler 13.8 ve 10.4 puanla İtalya ve Kıbrıs olurken, Litvanya’da sıfır ilerleme, bazı alanlarda ise gerileme yaşandı.

İlginizi çekebilir