Başkentte TOKİ inşaatlarında çalışan işçiler ve alt işverenler haklarının ödenmediğini belirterek inşaatlarda nöbete başladılar

Ankara’da TOKİ inşaatında çalışan ve hak edişlerini alamayan alt işveren ve inşaat işçilerinin başlattıkları nöbet sürüyor.İşçiler yüklenici firma tarafından tehdit edildiklerini belirtti Sendika. Org’un haberine göre Ankara’nın Mamak ilçesinde Gülseren Mahallesi’nde 2013 yılında TOKİ konutları inşaatında yüklenici firma Gökhan Saral’ın şirketi olan Çınar Altyapı ve Üstyapı İnşaat A.Ş. & Etken Gayrimenkul Yatırım İnşaat Sanati ve İnşaat Sanayi Limited Şirketiİş Ortaklığı 2015’te bitmesi gereken konutlar hâlâ bitirmediği gibi, işçilerin ve alt işverenin paralarını da ödemiyor.

Kazanana kadar nöbet

Sendika. Org’a konuşan alt işverenlerden Kerem Özkaya, kendileriyle beraber yedi alt işverene temlik verildiğini fakat diğer altı işverenin Saral’ın tehditlerinden korktuğunu, sadece kendilerinin nöbette olduğunu belirtti. Özkaya, her ay maaşlarının asgari kısmının bankaya yatırıldığını geriye kalanın ise yüklenici firma tarafından çek ve senet olarak verildiğini fakat bu çek ve senetlerinse karşılıksız çıktığını belirtti. Kerem Özkaya şunları söyledi: “500’e yakın işçi var, korkudan kimse gelip de direnmiyor, kimse ses çıkarmıyor. Kendi canımızdan vazgeçerek bütün o tehditlere aldırmayarak burada direnmeye devam ediyoruz. Bir şey istemiyoruz, hakkımızı istiyoruz. Hakkımızı versinler biz çıkıp gideceğiz. Alacağımız 1 milyon TL’ydi, 350 bin TL’sinden vazgeçtik. Temlik verildi. 650 bin TL artı çek-senetlerimiz var. Biz bunların ödenmesini istiyoruz.

Sigortasız Afganlar

Şantiyede Afgan inşaat işçilerinin de çalıştığını belirten Kerem Özkaya, “Onların zaten SSK’leri falan da yok. Şantiyenin içinde yatıyorlar” dedi. Polisin “Çevreye zarar veriyorsunuz, burada duramazsınız” diyerek tehdit ettiğini belirten Özkaya, “Polisler bize bunu diyeceklerine önce bir içeri girsinler de sigortasız çalıştırılan Afganları görsünler.İçeride 20-30 tane Afgan var. Bizden kimliklerimizi aldılar ‘Sigortanızı yapacağız’ dediler, sigortasız çalıştırdılar” ifadelerini kullandı.

Grevcilere tehdit

Ömer Özkaya ise “SSK 170’i aradık. Durumları anlattık. ‘Tamam, şikâyet dosyanızı oluşturuyoruz’ dediler ama söz konusu devlet olunca kimse bir şey yapmıyor” dedi. Ömer Özkaya “Burada devlet mafya el ele” dedikten sonra şunları anlattı: “Geçen sene de ödemeler aksıyordu, iki gün grev yaptık. Polis ve jandarmalar geldi. Onlar Gökhan Saral’ın ağzıyla bizi tehdit ettiler. ‘Eğer grevi sonlandırmazsanız hepinizi içeri atacağız, OHAL’den kaynaklı olarak. Ankara eski Emniyet Müdürü benim amcamdır, 48 gün nerede olduğunuzu hiç kimse bilemez. Onun için kendinize yazık etmeyin, olan size olur, devlet de biziz, mafya da biziz’ diye tehdit ediyorlardı. OHAL’den kaynaklı biz de sesimizi kimseye duyuramadık.”

 

Kaynak :Yeniyaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…