TMMOB: Sendikasız çalışma iş cinayeti demek

TMMOB İş Cinayetleri’ne Karşı Mücadele Günü kapsamında TMMOB’nin örgütlü olduğu İl Koordinasyon Kurulları aracılığıyla illerde açıklama yaptı. Son 17 yılda 22 bini aşan işçinin iş cinayetlerine kurban gittiği belirtilerek, sendikasız çalışmanın iş cinayetlerini artırdığı ifade edildi.

TMMOB, İş Cinayetleri’ne Karşı Mücadele Günü kapsamında, İnşaat Mühendisleri Odası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. TMMOB İl Koordinasyon Kurulları aracılığıyla Ankara’da yapılan açıklama İnşaat Mühendisleri Odası önünde gerçekleşti. Açıklamayı okuyan Ankara İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Özgür Topçu, 3 Mart’ın, 1992’de Kozlu Madeni’nde hayatını kaybeden 263 madencinin ölüm yıldönümü olduğunu hatırlattı ve “Ülkemizdeki iş cinayetlerine dikkat çekebilmek, işçi sağlığının ve iş güvenliğinin önemini vurgulamak için bu tarih TMMOB tarafından ‘İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü’ olarak ilan edilmiştir” dedi.

‘SENDİKASIZ ÇALIŞMA ÖLDÜRÜYOR’

2002-2019 yılları arasında 22 bini aşan işçinin iş cinayetlerine kurban gittiğinin altını çizen Topçu, SGK’nin verilerine atıfta bulanarak, “2017 yılında bir önceki yıla göre iş kazası sayısı yüzde 25 oranında, iş kazaları sonucu ölüm yüzde 16 oranında arttı” dedi. Sendikasız çalışmanın iş cinayetlerini artırıcı unsur olduğunu ifade eden Topçu, “İş cinayetleri ve meslek hastalıklarının bu denli yaygın olmasının bir diğer nedeni de, emekçilerin sendikal haklarının baskı altında tutulmasıdır. Sendikal örgütlenmenin önündeki engeller tüm çalışanlar için kaldırılmadıkça işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda yol almak mümkün olmayacaktır” dedi.

‘İŞ GÜVENLİĞİ UZMANINA FATURA KESİLİYOR’

Dünyada iş güvenliği “danışmanlık” hizmeti olarak verildiğini belirten Topçu, “Ülkemizde işveren tüm sorumluluklardan kaçmaktadır. Bu kaçış için ise, danışmanlık hizmeti aldığı iş güvenliği uzmanını sorumlu tutmaktadır. İşverenin önleyici, engelleyici çalışmaları yapmadığı, kaza yaşanan durumlarda fatura meslektaşlarımıza kesilmekte, yargı önüne iş güvenliği uzmanları çıkarılmaktadır” ifadelerini kullandı.

MEVZUAT YETERSİZ

Türkiye’deki iş güvenliği mevzuatının yetersiz olduğuna dikkat çeken Topçu, “Her yıl, evine ekmek götürmeye çalışan 2 bine yakın işçinin hayatına kaybediyor olması, ülkemizdeki iş yerlerinin güvensiz ve ilgili mevzuatın yetersizliği olduğunu göstermektedir. ‘Telafi çalışması’, ‘denkleştirme’, ‘çağrı üzerine çalışma’, ‘kısmi süreli çalışma’, ‘asıl işveren-alt işveren ilişkisi’ başta olmak üzere kuralsız çalışma koşulları olduğu sürece işçi sağlığı ve iş güvenliği alanındaki düzenlemeler bir anlam ifade etmeyecektir” diye konuştu.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir