TİSK başkanı, 2 bin lira asgari ücreti enflasyon için sakıncalı buldu

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen, yeni yılda asgari ücretin 2 bin liranın üzerine çıkmasının enflasyonla mücadele programı ve işverenlerin rekabet gücü için sakıncalı olacağını savundu.

1603 lira olan asgari ücretin 2019’da hangi seviyeye yükseleceğinin konuşulduğu Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarında işçi sendikası konfederasyonları enflasyon oranında zam artı refah payı şeklinde talepte bulunuyor. Enflasyon payının gıda fiyat artışları dikkate alınarak en az 2 bin liraya tekabül eden yüzde 25’ten aşağı olmaması isteniyor.

Komisyonda temsilcisi bulunan TİSK’in genel başkanı Kudret Önen AA’ya yaptığı açıklamada “Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretle ilgili teklifimiz, hükümetin enflasyonla mücadele programına destek olacak nitelikte” dedi.

2 bin liranın üzeri gibi taleplerin yeni ‘Yeni Ekonomik Program’içinde yer alan enflasyon ve işsizlikle mücadele hedeflerine uygun olmayacağını düşündüklerini belirten Önen şunları söyledi: “Bu talebin gerçekleşmesi ülkemizin rekabet gücünü olumsuz etkileyeceği gibi istihdamın sürdürülebilirliği ve yeni iş alanlarının açılması açısından da destekleyici değil. İşverenler olarak hedefimiz; rekabet kurallarının hızla sertleştiği dünyada, ülkemizin değişime ayak uydurmasını ve küresel yarışta verimliliğini artırarak, rekabet gücünün korumasını sağlamaktır.”

İstişare amaçlı Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yasal olarak oluşturulması zorunlu bir kurum olsa da nihai kararı hükümet veriyor.

Kaynak: Diken

İlginizi çekebilir