Tıbbi kürtaj (düşük) hapları temel ilaçlar listesine alındı

Tübbi kürtaj (düşük) hapları Dünya Sağlık Örgütü tarafından temel ilaçlar listesine alındı

Dünya Sağlık Örgütü temmuz ayında temel ilaçlarla ilgili yaptığı güncellemeye medikal kürtaj haplarını dahil etti. Bu liste, ülkelerin sağlık sistemlerinde yaygın olarak erişilebilir ve uygun fiyatlı olması gereken sağlık ürünlerini önceliklendirmeleri için bir rehber niteliği taşıyor. Aslında 2005 yılından bu yana bu ilaçlar temel ilaçlar listesinde yer alsa da son güncelleme ile rahatça eczaneden alınabilmeleri gerektiği, yani uzman doktor gözetimi olmadan kullanılabilecekleri söylenmiş oldu. Medikal kürtaj, Avrupa’nın pek çok ülkesinde klinik kürtaja göre çok daha yaygın.

Türkiye’de ise bu ilaçlara ulaşılamıyor. Tüm dünyada kadınların medikal kürtaja ulaşabilmesi için kurulmuş olan Women on Web’in sitesine erişilemiyor. 10 haftaya kadar kadınların sağlık gerekçesi olmadan kürtaj yaptırma hakkı olmasına rağmen devlet hastanelerinde kürtaj yapılmıyor.

Women on Web, medikal kürtajı şu şekilde açıklıyor:

Medikal kürtaj, tıbbi düşük; ilaç veya tablet karışımı yoluyla erken gebeliklerde hamileliğin 10. haftasına kadar uygulanabilen cerrahi olmayan gebelik sonlandırmadır. En güvenilir ve etkili tıbbi düşük iki farklı hapın kullanılmasını gerektirmektedir.

Mifepristone ve Misoprostol adlı bu ilaçlar gebeliğin kendiliğinden rahimden çıkarılmasını sağlar. Mifepristone gebeliğin devam etmesini sağlayan projesteron hormonunun salgılanmasını engeller. Bu hormon olmadan rahim duvarına tutunan döllenmiş yumurta bozulur, ve rahim kasılır. Misoprostol rahim kasılmalarını arttırır ve kasılmaların neden olduğu atıkların rahimden çıkarılmasına yardımcı olur. Mifepristone ile Misoprostol’un erken üç aylık dönemdeki düşükler için oldukça tesirli, güvenilir ve uygun oldukları kanıtlanmıştır.

Bu düşük yönteminin etkileri kramp ve uzun süreli adet şeklindeki kanamayı içermektedir. Yaygın yan etkileri arasında bulantı, kusma ve ishal görülebilir. Ciddi komplikasyon riski son derece düşüktür. Araştırmalar kadınların tıbbi düşük yöntemini, hastaneye veya başka acil servise yakın olduğu sürece kendi evlerinde uygulamalarının güvenli olduğuna işaret etmektedir.

Kaynak: Çatlak Zemin

İlginizi çekebilir