Teslim olan Türkiyeli IŞİD’liler nasıl katıldıklarını anlattı

Ankaralı IŞİD üyesi Hüseyin Kafar: Babam, Kamil Nuhoğlu Cemaati’ndendi. Annem, babam ve 4 kardeşimle Antep’ten IŞİD’e katıldık. IŞİD bitti. Türkiye’ye dönüp yeni bir hayat kurmak istiyorum.

IŞİD’in Suriye’deki son mevzisi olan Baxoz beldesinde Suriye Demokratik Güçleri’ne teslim olan IŞİD üyeleri, Suriye’ye nereden ve nasıl geldiklerini anlattı

Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) IŞİD’e karşı Deyrezor’da sürdürdüğü “Cizre Fırtınası” operasyonunda sona gelindi. Hecin beldesine bağlı Baxoz köyünde sıkışan IŞİD’liler, tek tek teslim oluyor.

Fırat Nehri’nin üzerinde bulunan Baxoz’un bir yakasında Irak sınırı diğer yakasında ise Suriye güçleri bulunuyor.

Baxoz aynı zamanda Irak-Suriye sınır kapısı olan Ebu Kemal ilçesinin yakınlarında yer alıyor. Köyde sıkışmış olan IŞİD’liler aileleriyle birlikte teslim oluyor. Teslim olanlar QSD tarafından operasyon alanından çıkarılıyor.

İLK İŞ SAĞLIK TARAMASI 

Teslim olanlar arasında Türkiye, Türkmenistan, Türkistan, Endonezya, Rusya, Fransa, Almanya, Finlandiya, Kuzey Afrika, Tunus, Libya ve Fas uyruklular çoğunlukta. Yaralı olan IŞİD üyelerine ilk sağlık müdahalesi QSD tarafından yapılıyor.

Belirlenen bir alana getirilen IŞİD’liler burada oluşturulan iki güvenlik noktasında tekrar aramadan geçiriliyor. Kadın ve çocuklar kadın savaşçılar tarafından aranırken, erkekler, erkek QSD’li savaşçılar tarafından aramadan geçiriliyor.

TÜRKİYELİ IŞİD’LİLER

Türkiyeli IŞİD’liler ağırlıklı olarak Ankara, Kırşehir, İstanbul, Konya ve Çankırı illerine kayıtlı. Son üç günde teslim olanların sayısı 6 bine ulaşırken, aralarında IŞİD’in kalkan olarak kullandığı siviller de bulunuyor.

ANNE BABA VE 4 KARDEŞİ İLE BİRLİKTE KATILMIŞ

“Hilafetin” ilan edildiği 2014’te Suriye’ye gelen çok sayıda IŞİD üyesi, rahatlıkla sınırı kullandıklarını ifade etti. Ankara’dan Hüseyin Kafar (18), anne, baba ve 4 kardeşiyle birlikte katılmış. Türkiye’deyken babasının İslami derneklerle ilişkili lduğunu anlatan Kafar’ın, babası çatışmalarda yaşamını yitirmiş. Annesi ve kardeşlerinin kendisinden önce Suriye’ye gittiğini aktaran Kafar, “2014’te halifelik ilan edilince babam hepimizi buraya getirdi. 4 yıldır onların arasındayız. Babam daha önce yaşamını yitirdi. IŞİD alan kaybedince çıkmak istedik, ancak bir türlü fırsatımız olmadı. Şimdi de teslim olduk. Ve IŞİD bitti” dedi.

‘CEMAATLER YÖNLENDİRDİ SINIR AÇILDI’

Antep sınırından geçerek Suriye’ye ulaştıklarını kaydeden Kafar, hiçbir engelle karşılaşmadıklarını söyledi. Kafar, Suriye’ye geçtikten sonra ilkin Bab’a gittiklerini, daha sonra sırayla başka şehirlere gittiklerini belirterek, “IŞİD’e katılan birçok Türk var. Birçoğu teslim oluyor. Benimle birlikte 5 kişi geldi. Türkiye’den gelen neredeyse herkes bir cemaat aracılığıyla geldi. Benim babamın geldiği cemaat de Kamil Nuhoğlu Cemaati’ydi. Şimdi buraya geldik ve Türkiye’ye dönüp, yeni bir yaşam kurmak istiyorum” diye konuştu.

‘GERİ DÖNMEK İSTİYORUZ’

Çankırılı olan İshak Nuroğlu da, ailesiyle birlikte katılmış. Nuroğlu da Antep sınırını kullanarak, Suriye’ye geçtiklerini kaydetti. Nuroğlu, babasıyla birlikte teslim oldu. Annesinin daha önce Türkiye’ye geçtiğini belirten Nuroğlu, “Kalabileceğimiz bir ortam kalmadı. Biz de Türkiye’ye geri dönmek istiyoruz. Beni buraya babam getirdi. Onların arasında büyüdüm. Ama şimdi Türkiye’ye gidip, iş kurmak istiyorum. Eskisi gibi bir yaşamım olsun” dedi.

FATİH İLÇESİNDEN KATILMIŞ 

Abdullah Aman Mehmet adlı IŞİD üyesi ise 28 yaşında. Daha önce QSD’ye karşı girdiği çatışmalarda sol elinden yaralanmış. İstanbul Fatihli olan Aman Mehmet, IŞİD’e katılma sürecini şöyle anlatıyor: “Ben Fatih’te bir kafede çalışıyordum. Sonra işyeri sahibi bana Suriye’de yeni bir yaşamın kurulduğunu ve orada daha iyi yaşayabileceğimi söyledi. Yabancı bir adamdı. Ukaça diyorlardı. Beni Antep’in Karkamış İlçesi’nden Cerablus’a geçirdiler. Bu dediklerim 4 yıl önce yaşandı. Buraya geldikten sonra da bir daha çıkamadım. Şimdi ise Türkiye’ye gitmek istiyorum.” (MEZOPOTANYA AJANSI/Nazım Daştan)

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir