TESK: “Daralma seçim sonrası sürecek”

TESK Başkan Bendevi Palandöken, otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konut sektörlerindeki krize dikkat çekerek bu sektörlerin tümünde geçici veya kalıcı vergi indirimi gerektiğini söyledi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yerel seçim için 31 Mart’a kadar uzatılan vergi indirimlerinin seçimden sonra da devam ettirilmesini istedi.

Halihazırda yaşanan daralmanın nisandan sonra da devam etmesinin beklendiğini aktaran Palandöken’in vergi indirimi taleplerini sıralayış biçimi, ekonomik krizin sektörlerdeki yansımasının göstergesi niteliğinde oldu:

  • Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2018’de %35, 2019’un ocak ayında %59, şubat ayında %47 daraldı. Vergi indirimlerine rağmen pazar daralıyorsa kalıcı vergi indirimi yapılmalı.
  • Otomotiv sektöründeki, özellikle hafif ticari araç pazarındaki ÖTV oranları yeniden gözden geçirilmeli.
  • Beyaz eşya sektörü 2018’de %17 daraldı. Vergi indirimleri ekim ayında yapıldı, oysa sektördeki tüketim zamanı yaz ayları. Bu nedenle yaz ayları boyunca vergi indirimleri sürdürülmeli.
  • Beyaz eşya, yurtdışına ihracat yaptığımız önemli sektörlerden biri olduğu için ÖTV tamamen kaldırılmalı.
  • Konut sektöründe halihazırda satılmayı bekleyen 800 binin üzerinde stok var. Bankaların faiz indirimleri yetmediğinden vergi indirimi de yapılmalı. Sektörde tek bir KDV olmalı, o da %1’in üzerinde olmamalı.

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir