Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bazı bankaların POS cihazı üzerinden yapılan alışverişlerden alınan komisyonları fahiş oranlarda yükseltmesi nedeniyle esnafın zor durumda olduğunu söyledi.

AA’nın haberine göre esnafın yüksek kar oranlarına sahip olmadığını belirten Palandöken bankaların da, ‘esnafın zaten az olan gelirine ortak olduğunu’ savundu.

TESK başkanı bazı bankaların POS cihazı komisyonu oranlarını fahiş oranda artırdığına da işaret ederek, “Esnaf artık bu yükün altından kalkamıyor. POS cihazı kullanımı ve komisyonları düşürülmeli. Sadece POS değil birçok kalemde ekonomik dalgalanmayı bahane ederek işlem ücreti, POS cihazının yazılım bakımı vb. gibi adlar altında kesintiler yapılıyor” dedi.

Palandöken, ayrıca esnafın gelirinin yüzde 10’unun bankalara gittiğine dikkati çekerek şöyle konuştu:

“Paranın, POS cihazından çekildiği andan itibaren esnafın kasasına girme süresi ne kadar az olursa komisyon oranı o kadar yüksek alınıyor. Ertesi gün parasını almak isteyen esnaf da bu oranların altında eziliyor. Öyle ki bir ay öncesine kadar 1,10 ile 1,30 olan POS cihazlarından alınan komisyon oranları son bir ayda yüzde 2’ye çıkarıldı. Esnaf bu gidişat devam ederse cihazları kaldırıp sadece nakit çalışmak zorunda kalacak. Bu durum zamanla hem halkı hem de esnafımızı mağdur edecektir.”

Yüksek kredi faizlerine de değinen TESK başkanı, kredi faizlerinin yüzde 4’ü geçtiğini, yüksek kredi faizleri ve komisyon oranlarından vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Diken

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…