Temelli: Cumhurbaşkanı son açıklamasıyla toplumu tehdit ediyor

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yeni kayyımlar ve dokunulmazlıklar’ konusunda verdiği mesaj için ‘Devlet bir akıl tutulması yaşıyor’ dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli başkanlığındaki heyet, ‘Demokratik Anayasa’, ‘Demokrasi İttifakı’, ‘kayyım’ ve ‘Yargı Paketi’ çalışmaları kapsamında Demokratik Alevi Dernekleri’ni (DAD) ziyaret etti.

Temelli başkanlığındaki heyeti, DAD Eş Genel Başkanı Musa Kulu ve dernek yöneticileri karşıladı.

‘YENİ BİR ANAYASAYA İHTİYAÇ VAR’

HDP heyetine ziyaretleri için teşekkür eden DAD Eş Genel Başkanı Musa Kulu, halkların kardeşçe, inancıyla, kimliğiyle bir arada yaşayacağı; eşti yurttaşlık temelinde yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu belirtti. Türkiye’de yaşanan sorunların sadece HDP’nin sorunu olmadığını belirten Kulu, aydınların, siyasi partilerin, üniversitelerin ülkenin kaderi ile ilgili bir şey söyleyecekleri günün bugün olduğunu ifade etti.

TEMELLİ: DEMOKRASİ ZEMİNİ ÖTELENEMEZ BİR MESELE

HDP Eş Genel Başkanı Temelli de, ziyaretlerinin özellikle Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu en temel meselelerde ortaklaşmayı sağlayan bir program olduğunu söyledi. Temelli, “Demokratik Anayasa da bu çalışmaların en önemli odağını oluşturur. Türkiye’nin demokratik bir anayasaya ihtiyacı var. Çünkü Türkiye’de birçok toplumsal kesim, kendisini anayasada bulmamaktadır. Bu toplumsal barışın inşasını engelleyen, yok eden bir sürece neden olmaktadır. Türkiye’de bugün 12 Eylül’ün ıstırabı yaşanmaktadır. 12 Eylül’ün aklı toplumu tek tipleştirmeye dönük bir akıldı. Bu mirasa bugün sahip çıkanlar, Türkiye’nin bütün farklılıklarını tek tipleştirmek istemektedir” dedi.

‘YARGIDA ACİL ADIMLAR ATILMALI’

Türkiye’de çok ciddi mağduriyetlerin yaşandığına vurgu yapan Temelli, bu mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda acil atılması gereken adımların olduğunu ifade etti. Toplumda bu yönlü büyük bir beklentinin olduğunu söyleyen Temelli, “İktidar bunu önümüze getirdi ve sonra adeta bunu unutmaya çalışmakta. Oysa Meclisin bugün kapalı olduğu bu koşullarda bu mağduriyetler büyümekte” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’Yİ FELAKETE GÖTÜRÜR’

Kayyım gündemi ile ilgili de konuşan Temelli, kayyım atamasının tekçi zihniyetin tezahüründen başka bir şey olmadığını dile getirerek, başta Kürt halkı olmak üzere halkların iradesinin yok sayıldığının altını çizdi. İktidarın bu yok saymayı meşrulaştırmak için siyaset dışı yöntemlere başvurduğunu belirten Temelli, “Bunun başında tüm toplumun gözü önünde Kürt düşmanlığını yeniden üretmeye kararlı görünüyor. Bu Türkiye’nin hayrına giden bir yol değildir. Türkiye’yi felaketlere götürür. Kürtlerle barışmadan bu ülkeye barış ve huzur gelmez. Kürt meselesinin çözümünden kaçarak Türkiye’de yaşayan hiçbir toplumsal kesime de toplumsal barış adına bir şey sağlanacağını düşünmüyoruz. O yüzden bir araya gelmeliyiz. Bu kayyum aklından bir an önce kurtulmak zorundayız” dedi.

Türkiye’de toplumsal kesimlerin yok sayıldığını, siyasetin dışına itildiğini belirten Temelli, özellikle Alevi toplumunun talepleri, sorunlarının çözümünün de demokrasi zemininde buluşmaktan geçtiğini söyledi. Temelli, “Bugün Türkiye’de yaşayan Aleviler ortaya koymuş oldukları görüşlerle, fikirleriyle Türkiye toplumunu bir arada tutan bir arada olma iradesini pekiştiren bir anlayıştır. Alevi toplunun karakteri çok önemli bir çağrıyı ortaya koymaktadır. Alevi dernekleri bu anlamda çok büyük bir mücadele vermektedir” şeklinde konuştu.

‘DEVLET, AKIL TUTULMASI YAŞIYOR’

Temelli, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 büyükşehir belediyesine kayyım ataması ile ilgili yaptığı, “Meclis açıldığı andan itibaren bu noktada önümüzde çok dosya var” açıklaması ile milletvekilleri dokunulmazlıklarının yeniden gündeme gelip gelmeyeceği yönündeki soruya Temelli şu yanıtı verdi: “Topluma aba altından sopa göstererek iktidarını var etmeye çalışıyor. Kayyum, hukuku yok saymaktır. Cumhurbaşkanının bu son açıklamaları tehdittir. Parlamento üzerinden toplumu tehdit ediyor. Devlet rasyonel dediğimiz aklı yitirmiş durumda. Devlet bir akıl tutulması yaşıyor. İktidarda bunun baş aktörüdür. Arkada bıraktığımız 4 buçuk yılın okumasını yapsalar en kritik eşiklerden biri dokunulmazlıkların kaldırılmasıdır. Siyaseti kötürüm bıraktı.”

‘DAVUTOĞLU ÖZELEŞTİRİ VERSİN’

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarını da değerlendiren Temelli, “Siyaseti HDP düşmanlığı üzerinden yapan bir aklın, Türkiye’ye kazandıracağı bir şey yoktur. HDP, 7 Haziran’a giden süreç, sonrası ve bugün de aynı çizgisini koruyor. Davutoğlu dönsün o tarihte kendi yaptığı açıklamalara baksın ve özeleştiri versin. HDP ile uğraşarak siyaset yapma zamanı geçmiştir” dedi.

Kaynak: ARTI GERÇEK     (Mezopotamya Ajansı)

İlginizi çekebilir