HDP Parti Meclisi, yerel seçim stratejileri ile toplandı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli , Türkiye’nin önündeki 8 ayın kritik olduğunu belirterek, “Bu dönemde HDP’nin yürüteceği mücadele ve yerel yönetim seçimleri önemli uğraklar. Yerel yönetim seçimlerine yönelik çalışmaları değerlendirip bir planlama çıkartacağız” dedi.

Temelli, “Eğer parlamentoyu bu akılla çalıştırmaya devam edecekseniz parlamento üzerinde vesayeti üretmiş olursunuz. Hukuk devletini imha etmeye çalışan bu anlayışa karşı HDP parlamento kürsüsünü mücadele zeminine çevirmeye kararlıdır” diye konuştu.

Temelli, iki gün sürecek PM toplantısının açılışında konuştu. Temelli, “Önümüzdeki 8 ay Türkiye siyaseti açısından kritik bir döneme denk geliyor. Bu dönemde HDP’nin yürüteceği mücadele ve yerel yönetim seçimleri önemli uğraklar. Biz de çalışmalarımızı buna uygun bir şekilde planlayacağız. Örgütlenme çalışmalarımızı, yerel yönetim seçimlerine yönelik çalışmaları değerlendirip bir planlama çıkartacağız. Buna uygun bir programı hızla hayata geçireceğiz” dedi.

Kürsüyü dönüştürmek

İçinde bedelli askerlik uygulamasının da olduğu torba yasanın Meclis’ten “Saray’dan geldiği gibi geçtiğini” dile getiren Temelli, “Eğer parlamentoyu bu akılla çalıştırmaya devam edecekseniz parlamento üzerin vesayeti üretmiş olursunuz. Oysa parlamento bu vesayete karşı mücadele yeri olmalıdır. İnsan haklarını yok sayan, hukuk devletini imha etmeye çalışan bu anlayışa karşı HDP parlamento kürsüsünü mücadele zeminine çevirmeye kararlıdır” dedi.

Leyla Güven’in durumu

Tutuklu HDP Milletvekili Leyla Güven’in durumunu aktaran Temelli, “Tahliyesi sadece 2 saat sürdü ve 2 saat sonra yeniden tutuklandı. Bu yetmezmiş gibi hastaneye götürülmüyor, kelepçe uygulamasına maruz bırakılıyor. Cezaevinde şarkı söylediği için disiplin cezası uygulandı ve 1 ay görüş yasağı getirildi. Ne milletvekilimize ne diğer siyasi tutuklulara yönelik bu uygulamalar kabul edilemez. Cezaevinde ve yargıdaki keyfi uygulamalar kabul edilemez” dedi. Temelli ayrıca, “Cezaevlerinde işkence devam ediyor, gözaltılarda işkence devam ediyor. Van’da gözaltına alınan aileye yapılan işkenceyi tüm Türkiye izledi. Bu konuyu defalarca dile getirmemize rağmen Adalet Bakanlığı Ceza Tevkif Evleri gibi kurumların hiçbir şey yapmaması siyasi bir aklın uygulamasıdır. Tüm kurumlar siyasi bir aklın emir ve görüşleriyle hareket eder hale gelmiştir. Tedavilerinin cezaevinde sürdürülmesi mümkün olmayan hasta tutuklu ve hükümlülerin sağlık haklarına kavuşması gerekmektedir. Bu durumda 700’e yakın hasta tutuklu ve hükümlü vardır” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…