Mezopotamya Ajansı’nın ortaya çıkardığı, gazetemizin de gündemde tuttuğu Telhamut Kampı’ndaki fuhuş zorlamasına soruşturma açıldı. Güvenlik müdürünün görev yeri değiştirilirken, kamp çalışanı H.D. de açığa alındı

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bulunan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Telhamut Çadır Kenti’nde mülteci kadınların zorunlu ihtiyaçları karşılığında fuhuşa zorlandığı Mezopotamya Ajansı (MA) tarafından ortaya çıkarılmıştı. Gazetemizin yaptığı haberler ve kadın örgütlerinin tepki göstermelerinin ardından olayla ilgili kampta adli soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Son bilgilere göre; kampın güvenlik müdürünün görev yeri değiştirilirken, organizasyonda yer alan H.D. isimli çalışan da açığa alındı. Ceylanpınar Kaymakamı Ahmet Karatepe’nin, haberin yayınlandığı gün (10 Ağustos) Ceylanpınar Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla adli soruşturma başlattığı ve adı geçen H.D.’nin soruşturma boyunca görevden uzaklaştırdığı belirtildi. Urfa Valiliği’nin kaymakamlıktan konuya dair rapor talep ettiği kaydedildi. Savcılıkla görüşen Diyarbakır Barosu ise, gazetemizde yer alan olayla ilgili gizlilik kararı verildiğini, olayı takip edeceklerini açıkladı.

Ne olmuştu?

Urfa’da bulunan Telhamut Çadır Kenti’nde kalan mülteci kadınların, erkek kamp çalışanları tarafından çocukları ve kendilerinin temel ihtiyaçları karşılığında fuhuşa zorlandıkları bilgisine ulaşılmıştı. Bu yönlü ulaşılan bir görüntü ve ses kaydı da olayı doğrular nitelikteydi. Ulaşılan bilgilere göre, olayla ilgili video kaydında kampta çalışan H.D. yer alırken, ses kayıtlarında da belediye çalışanları tespit edilmişti. Olayla ilgili Telhamut Çadır Kenti Müdürü, konudan haberdar olmadığını, söz konusu şahsın hala çalışıp çalışmadığı bilgisini ise bizimle paylaşamayacağını belirtmişti.

Bağımsız heyet kampa alınmadı

Mülteci kadınların fuhuşa zorlandığı iddialarıyla gündeme gelen Telhamut Mülteci Kampı’nı önceki gün ziyaret etmek isteyen bağımsız heyete izin verilmedi. Jandarma yetkililerinden, “Her şey güzel, incelenecek bir şey yok” yanıtı alan heyet, bu olayın sessiz tanıkları olmayacaklarını belirtti. Zorla Alıkonulan Mücadele Platformu, Diyarbakır Barosu, Urfa Barosu, İHD Urfa Şubesi, Tevgera Jinên Azad (TJA), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ile Kadın Yaşam Evi ve Dayanışma Derneği temsilcilerinin yer aldığı bağımsız heyet, Telhamut Mülteci Kampı’nın girişinde durduruldu.

‘İncelenecek bir şey yok’

Çadır kentin güvenliğinden sorumlu olan jandarma komutanıyla konuşan ve kampın koşullarını görmeyi talep eden heyet üyelerine komutan, “Kampta her şey güzel, incelenecek bir şey yok” cevabı vererek izin alınmadığı gerekçesiyle heyetin girişine müsaade etmedi.

Takip edeceğiz’

Heyet adına çadır kentin önünde açıklama yapan Diyarbakır Barosu Mülteci Hakları Komisyonu üyesi Avukat Cemile Turhanlı, kampa basına yansıyan fuhuş iddiaları ile ilgili geldiklerini belirtti. Jandarma komutanıyla aralarında geçen konuşmada komutanın kendilerine olayla ilgili soruşturmanın yürütüldüğünü söylediğini aktaran Turhanlı, şöyle devam etti: “Yeterli bir sebep sunmadan girişimizi engellediler. İçeride yaşanan hakikatleri toplumdan gizliyorlar. Çünkü üzerlerinde ciddi bir tedirginlik var. Biz burada kadınların fuhuşa zorlandığı iddiasının sonuna kadar takipçisi olacağız. Asla bu olayın sessiz tanığı olmayacağız. Bundan sonraki sürecin de, kadınlar adına peşinde olacağız.” Çadır kentin önünde açıklama yaptıktan sonra ilçe merkezine geçen heyet, Ceylanpınar Kaymakamı ve Cumhuriyet Başsavcısı’yla görüştü.

Kaynak: Yeni Yaşam

http://ozgurdenizli.com/urfa-telhamut-cadir-kentindeki-multeci-kadinlar-calisanlar-tarafindan-cinsel-iliskiye-zorlaniyor/

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…