“Tazminatlarımız Ödenene Kadar Evimize Dönmeyeceğiz”

Somalı maden işçilerinin eylemine destek veren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Bundan sonra gözümüz kulağımız Ankara’da 5 Kasım’da yapılacak toplantıda” dedi.

Beş yıldır ödenmeyen tazminatları için 5 Ekim’de Bağımsız Maden İş öncülüğünde başlattıkları Ankara yürüyüşü Kırkağaç’ta engellenen madenciler Soma Kaymakamlığı önünde basın açıklaması yaptı. Madenciler, “3500 maden işçisinin 5 yıldır ödenmeyen tazminatları ödenene kadar evlerimize dönmeyeceğiz” dedi.

“Somalılar mücadeleye sahip çıksın”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de “Biz, buradaki mücadelenin arkasındayız” dedi ve özetle şunları söyledi:

“Somalılar; bu mücadeleye sahip çıkarsa, bu mücadele başarılı olacak. Bu mücadeleye tüm madenlerde her gün üç vardiya halinde yeniden ölüme inen, ölümden kurtulan kardeşlerimiz sahip çıkmalıdır. Daha güvenli maden ocakları için, daha iyi ücretler için, maaştan düşülmeyen rapor günleri için, emeğin karşılığını tam almak için bu mücadeleye herkes sahip çıkmalıdır.

“Gözümüz kulağımız 5 Kasım’da”

Siyasi bir propaganda için burada bulunmuyoruz. Bugün burada bir emek mücadelesi için, haklı bir mücadeleye destek için bulunuyoruz. Bundan sonra gözümüz kulağımız 5 Kasım’da yapılacak toplantıda. Kim katkı sağlarsa sonuna kadar arkasındayız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak açıkça söylüyoruz: Verilecek karar, çıkarılacak kanun ne CHP’nin başarısı ne AK Parti’nin, ne MHP’nin ne İYİ Parti’nin ne HDP’nin başarısıdır. Bu başarı, yeniden bir umut içinde hakkını arayan ve örgütleyen bu insanların başarısıdır.”

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir