Özgür Denizli

Taş ocağı istemeyenler, Limak’ı Istrancaların eteklerinden kovdu

Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı İslambeyli Köyü’nde bugün taş ocağına karşı protesto vardı. Limak Holding’e bağlı kalker ocağı açılması için bilgilendirme toplantısı yapılacak köyde, bilgilendirme toplantısının tarihi öğrenildikten sonra Dayko Vakfı öncülüğünde halk toplantısı düzenlendi. Bugün de bilgilendirme toplantısı için köye gelen şirket heyeti, köylünün protestosu sonucu köyden ayrılmak zorunda kaldı. Kadınların öncülüğünde gerçekleşen eylemde yol trafiğe kapatılarak heyet köye sokulmadı. Eyleme Dayko Vakfı ve Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi destek verdi.

Trakya’da doğa yağmalanıyor

Istranca sıra dağları, Trakya’nın en yeşil bölgesi. Bölge halkının temel geçim kaynakları olan tarım, hayvancılık, ormancılık ve arıcılık için biyoçeşitlilik ve su büyük önemde. Ancak yıllardır su kaynaklarının ve verimli arazilerin olduğu alanlara ve yerleşim yeri yakınlarına mermer, kalker, kil, kireç taşı ocakları için ruhsat verilmekte.

Pekmezi ile meşhur Poyralı Köyü, taş ocaklarının ortasında kalmış durumda. İslambeyli Köyü ise Istranca sıradağları ve Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Mahya Dağı’nın eteklerinde bulunuyor.

Istranca sıradağlarının kuzeyinde, dünyanın en büyük su basar ormanlarından olan Demirköy Longoz Ormanı’na binlerce RES, Longoz ormanlarının Karadeniz’e açılan kıyısı olan İğneada, Kıyıköy ve Limanköy’e ise nükleer santral, termik santral projeleri mevcut. Rusya’dan doğalgaz getirecek Türk Akımı projesinin ise karayla temas ettiği ilk yer, Kıyıköy sahilleri oldu. Balıkçılığın %20’si bu bölgede yapılıyor.

Trakya’nın ortasında bulunan en verimli tarım arazilerinin olduğu Ergene Havzası ise sanayileşme sonucunda su kirliliği ile boğuşuyor. İçme ve sulama sularından kanser akıyor.

Trakya’da ilk cittaslow (yavaş şehir) unvanı alan Kırklareli’nin Vize ilçesinin de etrafı taş ocaklarıyla çevrilmiş durumda ve içinden her gün onlarca kamyon geçiyor.

Sanayileşme ile Ergene Havzası, taş ocaklarıyla Istranca dağları, santrallerle Longoz ormanları katlediliyor.

Bu doğa katliamının hızlandığı dönemin ortak noktası ise AKP’li yıllar ve özellikle Berat Albayrak’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı döneme denk gelmesi.

sendika.org

Exit mobile version